Yeni doğan bakımı

Yeni doğan bakımı, diğer bakım çeşitlerinden çok daha hassasiyet gerektiren bir bakım şeklidir. Bebek Bakımı mutlaka bebekler ve onların bakımı konusunda geniş bilgiye sahip olan bireyler tarafından yapılmalıdır. En az 2 yıllık bebek ve çocuk bakımı eğitimi görmüş, alanında sertifikaya sahip bireyler seçilmelidir. Günlük hayatın yoğun temposu sebebiyle bebeğinizden ilk gün dahi ayrı kalmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrı kaldığınız süre boyunca bebeğinizin sağlığı ve durumu konusunda endişeye kapılmamak üzere güvenilir bebek bakıcıları seçmeniz şarttır. Bebek, kendisinin ihtiyaçlarını karşılayan birey ile derin ve yakın bir bağ kurar. Yeni doğan bakımı sırasında bebek bakıcılarının sıkça değiştirilmesi ise bebeğin psikolojik dengesinin bozulmasına neden olabilecek bir durumdur. Bebek bakıcıları uzun süreli olmalıdırlar ve uzun süre hizmet verebilmeleri için incelikle seçilmelidirler.

 

Yeni doğan bebeğin kıyafetlerinin nem çekmeyecek, pamuklu kumaşlardan yapılma, cildin havalanmasına yardımcı kıyafetlerden seçilmesi gerekmektedir. Yeni doğan kıyafetlerinin üzerinde metal ve sert parçaların bulunmamasına dikkat edilmeli ve çok dikişli giysilerden kaçınılmalıdır. Özellikle ilk gün ve aylarda yeni doğana tulum giydirilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle ilk aylarda bebeğin baş bölgesinin ve ayaklarının sıcak tutulması oldukça önem taşımaktadır. Yeni doğan bakımında giysi seçiminin büyük önemi bulunmaktadır. Seçilen giysilerin çocuğun hareketlerini kısıtlamıyor olması gerekir. Hareketleri kısıtlanan bebekler, huysuz bir ruh haline bürünebilirler. Bebeğin uyutulmak üzere sallanması kas zedelenmelerine neden olabileceğinden bu sistem mümkün olduğunca minimum düzeyde tutulmalıdır. Emzirmenin kolaylaştırılabilmesi üzere bebeğin kolları nazikçe sarılabilir. Bebeğin bulunduğu ortamın temiz tutulması önemli bir konudur. Bebek ile temas etmeden önce eller ve tırnak araları derinlemesine temizlenmelidir. Bebeklerin bünyeleri yetişkinlerden daha hassas olduğundan çevredeki mikroplar bebekleri yetişkinlerden daha çok etkilemektedir. Yeni doğan bakımı yapılan bölgenin sıcaklığının 24 derece altına düşmemesine dikkat edilmeli, dengesiz sıcaklık artış ve azalışları konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Yeni doğan bakımı sırasında besin için anne sütüne başvurulması gerekmektedir. Anne sütü 2-4 saatte bir bebeğe besin olarak verilmelidir. Besin ihtiyacı bebeğin iştahına bağlı bir konu olduğundan opsiyonel olabilecek bir konu haline gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Yatağa Bağımlı Hasta bakımı ve Temel İhtiyaç Karşılama Eğitimi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.