Yeni Bakıcı ile Tanışma

Bakıcınız işe başladığında yani artık evinizde bulunduğunda ilk başlarda zorluk çekebilirsiniz. Çekingen davranıp onunla iletişim kurmak gecikebilir ve iki tarafın da alışması zaman alabilir.

Öncelikle yeni bakıcı ile tanışma zaman alacaktır, onu yeni gördüğünüz için nasıl birisi olduğunu zamanla anlayacaksınızdır. Ama işe başlarken çizgilerinizi, dikkat edilmesi gerekenleri vb. belirtmek iki taraf açısından da iyi olacaktır. Böylelikle sonradan istenmeyen durumlarla karşılaşmaktan kaçınılmış olacaktır. Yeni bakıcının sizinle kurarken teması gözlemlemek işinize yarabilir. Buradan size yaklaşımının ne tür olduğu açığa çıkacaktır. İşini iyi yaptığı sürece ondan başka bir şey beklemeye gerek yoktur ama birlikte vakit geçirileceği için iyi anlaşmak önemlidir.

Ona kendinizi tanıtırken üstenci davranmak yerine bir tanıdığınızla karşılaşmış gibi tutum takınmanız iki kesim için de iyi olacaktır. Gündelik şeylerden sohbet etmeli, yeni bakıcı ile tanışma faslını birer tören yerine sıradan bir olaya indirgemelisiniz. Sizin olduğu kadar karşı tarafın da çekinceleri olacaktır ve bunları sıradan şeylerden bahsederek gidebilirsiniz. Şayet konuşmazsanız gergin bir ortam oluşacak ve bu sessizlikten doğan gerginlik iki kesimi de rahatsız edecektir. Öyle ki karşınızdaki yani bakıcı ne yapacağını bilen ama nasıl yapılacağını bilmeyen birisidir. Evin işleyişi, eşyaların konumu, odaların düzeni gibi konularda ona bilgi vermeli veya yakınlarınız tarafından verilmelidir. Hastalığınız üzerine tüm bilgileri dikkatle dinlemeli, yapılmaması gerekenleri ilk başlarda unutmamak için not etmelidir ki böylece istenmeyen durumlardan kaçınabilsin. Örneğin yememeniz gereken bir şeyi size yanlışlıkla yedirdiğinde üzücü sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Yeni bakıcı ile tanışma olağan koşullar içinde gelişmeli, iki tarafın da rahat olması gerekmektedir. İki tarafın birbirlerine gösterecekleri anlayış ve bu anlayış çerçevesinde doğacak olan saygı hasta-bakıcı ilişkisini sağlıklı kılacaktır. Tarafların saygıya sahip olmaları ve nihayetinde yapılanın bir iş olduğu akıldan çıkarılmamalı, hasta tarafından bakıcıya eza çektirilmeyeceği gibi bakıcının da işini yapması beklenmelidir. Eğer sağlıklı bir iletişim kurulmazsa bakımın iki taraf için de zor olacağı göz önünde tutularak sorunların giderilmesine çalışılmalıdır. Hasta-bakıcı ilişkisini aşmayacak şekilde samimiyetin doğmasına izin verilmeli ve bazı yatalak durumlarda görülecek hastalıklardan dolayı bakıcıya karşı mahcubiyet hissedilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Sigara başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.