Yatılı Hasta Bakıcıları

Hastalarınız düzenli olarak bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Verimli bir bakım sağlayabilmek üzere yatılı hasta bakıcılarının seçilmesi oldukça doğru bir karar olacaktır. Hastalara tedavilerin acil olarak uygulanması gerekebilir. Bu gibi durumlarda hızlı müdahalede bulunmak üzere hastanın yanında hasta bakıcısının bulunması gerekmektedir. Profesyonel hasta bakıcıları, hastanızın bakımını 7/24 üstlenebilecek bireylerdir. Fakat hasta bakıcı seçmeden önce, hastanın yakınları tarafından hasta bakıcısında bulunması gereken özellikler belirlenmeli ve bu özelliklerden hareket edilerek bakıcı seçimi yapılmalıdır. Sağlığını kaybetmemiş bireylere hasta bakıcısı terimi oldukça yabancı gelebilmektedir. Fakat insanların her an herhangi bir hastalığı yakalanma tehlikeleri bulunur. Hasta yakınınızın ihtiyaçlarını günlük temponuz sebebiyle karşılamakta zorlanabilir ve kendinizi hasta bakımında yetersiz görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hasta bakıcı hizmeti sizi büyük bir sorumluluktan kurtaracak ve hastanıza en verimli bakımı sağlayacaktır. Değer verdiğiniz hastalarınız günlük yaşamlarında mutlaka sürekli ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu ilgiyi be bakımı profesyonel olmayan bireylerin sağlaması oldukça zor olduğundan hasta bakıcı hizmetlerinden faydalanmanız en doğru karar olacaktır. Hasta bakıcı adayları mutlaka dakik bireyler olmalıdırlar.

Hastanın rutin ilaç verme, yemek yeme ve kişisel temizlik saatleri aksatılmamalıdır. Hasta bakıcı, işini ve bakımını yaptığı hastayı sevmelidir. İşinden memnuniyet duymayan bireylerin gerçekleştirdiği bakım oldukça zoraki ve verimsiz olacaktır. Hastanın, hastalığı konusunda belirli uzmanlığa ve bilgi birikimine sahip bireyler hastaya oldukça faydalı olabilirler. Ayrıca, hasta bakıcı hastanın ailesini hastalık hakkında bilgilendirmeli ve yokluğunda yapılması gerekenleri detaylı şekilde açıklamalıdır. Hastaya doktor tarafından verilen ilaçlar ve uygulanması tavsiye edilen uygulamalar hasta bakıcı tarafından harfiyen yerine getirilmeli ve ay sonunda hastaya yapılan bakım bütünün bir raporu verilmelidir. Yatılı hasta bakıcıları, belirli bir düzene sahip olmamalı ve geniş çalışma saatlerini kaldırabilecek yapıdaki bireyler olmalıdırlar. Sabır ve şefkat hasta bakıcılığı mesleğinde oldukça önemli kişilik özellikleridir. Hastanın duygularını incitmeden olabildiğince pozitif bir bakım hastaya sunulmalıdır. Hastanın içerisinde bulunduğu buhranın giderilmesi üzere hasta bakıcının pozitif ve enerjik olması önemli bir unsurdur. Hasta bakıcısı seçerken yarı zamanlı bakıcılardan ziyade yatılı ve tam zamanlı bakıcılar seçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.