Yatalak Hastaya Bakıcının Yaklaşımı

Yaşlılık, vücut fonksiyonlarının azalmasıyla kendi günlük yaşam ihtiyaçlarını karşılamamayı sebep olur. Yaşlılıkta görülen hastalıklar ise kişiyi yatağa mahkum edebilir ve böylesi durumlarda bakıcının ayrı bir özen ve önemle hastaya yaklaşması beklenir.

Yaşlılıkta kişi, yatağa bağımlı bir hale geldiyse bakıcının dikkat edeceği temel noktalar vardır. İlki, hastanın temel fonksiyonlarını yerine getirmemesi ve konuşma, işitme, görme, hareket etme gibi işlevlerinde aksaklıklar olmasıdır. Dikkat edilecek en önemli nokta burasıdır, bakıcı hasta ile doğru iletişim kurabilmeli ve anlaşabilmelidir.

Hastaya yaklaşırken bakıcının öncelikle hastalığın tanımına uygun şekilde yaklaşması gerekir. Hastadan beklenmeyecek eylemlere kalkışmamalı, hastalığın getirdiği bir sonuç olarak yaklaşılmalıdır. Bakıcının temel görevi yaşlı hastaya bakmak ve onun gereksinimlerini karşılamak ise yanında her an bulunabilmeli, sağlık durumundaki değişimleri gözlemlemeli ve acil durumlarda hemen müdahale edebilmelidir. Yaşlı hastanın çevresi ve doktorları ile iletişim halinde olmalı, onların verecekleri yönergeler ile hareket etmelidir.

Yaşlı hasta ile iletişim kurmak ise hastalığa bağlı olmakla birlikte şayet hastanın bilinci yerinde ise zor değildir. Öncelikle beslenmesine ve ilaçlarını düzenli almasına dikkat edilmelidir. Öğün atlanmamalı, hele ilaçlarının kullanımı asla aksatılmamalıdır. Düzenli ve doktor tarafından belirlenmiş yiyecekler yedirilmeli, yaşlı hasta yemek istemez ise zorlamaya kaçmadan ısrarcı olunmalıdır. İlaçlar için aynı özen gösterilmeli ve gerekli olan ilaçlar hastaya verilmelidir. Hasta yatalak olduğu için genellikle alt değişimi yapılması gerekir ve alt değişimi yaparken dikkat edilecekler; hastanın fazla hareket ettirilmemesi, ani hareketlerden kaçınılması, hastayı kötü hissettirecek tepkilerden sakınmak şeklinde olması gerekir. Hastanın hassas olacağı bir konu olduğu için alt değişimleri son derece olağan bir eylem yapılırmışçasına hastaya yansıtılmalıdır. Kendisini iyi hissetmesi hasta için oldukça önemlidir.

Bakıcı, hastaya yaklaşırken temelde bu hususları göz önünde tutmalı, yaşlı hasta ile ilgilenmenin ayrı bir önem taşıdığını unutmamalıdır. Doktor ile irtibat halinde olunmalı, hasta üzerinde baş gösterecek en ufak olumlu veya olumsuz değişiklikler dahi rapor edilmelidir. Yine aynı şekilde ilaç kullanımına özen gösterilmeli, yaşlılığını ve hastalığını ön planda tutularak hastaya yardımcı olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Uyku Bozukluğu başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.