Yatalak Hasta / Yaşlı Bakıcı Hizmetleri

Yaşlı hasta bakımı özen gerektiren ince bir iş olarak bilinmektedir. Yaşlı bakımı, konuda uzman olmayan bireyler tarafından yapılmamalıdır. Günlük hayatın temposu yaşlı yakınlarınıza yeterli zamanı ayıramamanıza sebebiyet verebilir. Evde yaşı bakım hizmeti oldukça zor ve karmaşık bir işlemdir. Yaşlı bakımı ile ilgili gerekli bilgi donanımına sahip olan bireyler kolayca yaşlı bakıcısı olabilmektedirler. Sabır ve şefkat duyguları gelişmiş olan bireyler yaşlı bakıcılık mesleğinde başarı elde edebilirler. Yaşlı bakıcılarının, yaşlılıkta ortaya çıkan sorunlar konusunda iyileştirici, ilgili ve sorunun çözümüne yönelik bir tutum izlemeleri gerekmektedir. Yaşlı bireyin rahatlığı ve eksiksiz bakım hizmetinden yararlanmasını sağlamak yaşlı bakıcısı mesleğini yapmakta olan bireylerin esas görevleri arasında yer almaktadır. Özellikle yatalak yaşlı bireylerin bakım hizmeti hatasız şekilde yapılmalıdır. Yatalak yaşlı hastaların bakımı sırasında yapılan herhangi bir hata geri dönülemez sonuçlara yol açabilmektedir. Bakıma muhtaç yaşlı bireylerin bakımevlerine veya huzurevlerine gönderilmesi yaşlı bireyde vuruklara neden olabilecek bir uygulamadır. Psikolojik kırılganlığı artan birey, çevresine ve topluma karşı daha duyarlı hale gelir. Duyarlılık seviyesi yükselen yaşlı bireyin bakımı sırasında yaşlı bakıcısı, yaşlı bireyin düşüncelerine ve yaşayış tarzına saygı göstermelidir.

Yatalak hastalar, günlük hayatta yapılması gereken standart faaliyetleri gerçekleştiremezler. Bu sebeple yaşlı bakıcısı mesleğini tercih etmiş olan bireylerin yaşlının tüm ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olmaları gerekmektedir.Yatalak hastaların bakımı sırasında hastanın rızasını almak önemlidir. Bazı yaşlı hastalar, bakım almaktan utanç duyabilir veya çekinebilirler. Yaşlı bireyin kendini rahat hissetmesini sağlamak üzere yaşlı bakıcısı samimi bir tavır takınmalıdır. Yaşlı birey kendisini yaşlı bakıcıya karşı bir yük gibi hissedebilir. Bu gibi durumlarda yaşlı ve hasta bakıcıları, yaşlı bireyin bu düşünceden uzaklaşması üzere çalışmalar göstermelidirler. Yaşlılık, bireyleri sosyal yaşamdan ve toplumdan uzaklaştırabilecek bir kavramdır. Kendini toplumdan soyutlamış olan bir bireyin tekrar toplum hayatına kazandırılması da oldukça zordur. Yaşlı bakıcısı, yaşlı bireyin zevk aldığı yerler hakkında bilgi edinmeli ve belirli bir günde yaşlı bireyi motive etmek amacıyla bu yerlere geziler düzenlenmelidir. Yaşlıya kazandırılacak hobi ve uğraşlar da yaşlının psikolojik gelişimi için faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.