Yatağa Bağımlı Yaşlı Vücut Temizliği

Yaşlı bakımı zor bir iştir ve bazı durumlarda yaşlılığın getirilerine bağlı olarak hastalıklara yakalanan bireylerin bakımını üstlenmek durumunda kalabilirsiniz. Hasta bakımı özen gerektiren ince bir iştir ve küçük bir hata dahi hastanın sağlığı konusunda büyük sorunlara yol açabilir. Vücudumuzda bulunan sinir dokuları kendilerini yenileyemezler. Bu sebeple sinir sisteminde meydana gelen bir hata veya hasar özellikle yaşlılık döneminde düzeltilemeyecek yapıda olabilir. Yatağa bağımlılık; omurilik yararlanmaları sonucunda, beyin damarlarında tıkanma, yüksek şeker, tansiyon veya çeşitli iltihaplanmalar sonucunda oluşabilmektedir. Hastanın yaşlı olması yatağa bağımlılığını arttıran bir durumdur. Kendi ihtiyaçlarını kısa bir süreliğine veya ömrü boyunca karşılayamayacak olan yaşlı bireylerin yaşlı bakıcı hizmetine başvurması tavsiye edilir.

Büyüklerinize günlük ve sosyal hayatın getirileri sebebiyle yeterli vakti ayıramayabilir ve yaşlı hastalarınızın ihtiyaç duyduğu sürekli bakımı sağlayamayabilirisiniz. Bu gibi durumlarda yaşlı bakıcı hizmetleri hayat kurtarıcı yapıda olabilir. Göz bakımı, ağız-diş bakımı, bacak arası bakımı ve cilt temizliği gibi bakım çeşitleri sürekli olarak uygulanmalıdır. Kişisel temizliği günlük olarak yerine getirilmeyen yaşlı hasta, bu konudan rahatsız olacak ve hoşnutsuz hareketler sergileyecektir. Göz bakımı, gözlerin çeşitli maddeler kullanılarak bez yardımıyla silinmesi sonucunda oluşan bir bakım şeklidir. Gözlerin iç ve dış bakımlarının eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Yatağa bağımlı yaşlı hastanın ağzında yemek sonrasında yemek kırıntısı veya yabancı madde bulunmamalıdır. Yaşlı bakıcı hizmeti veren bireyin uygulaması gereken, ağız içi ve dışını derinlemesine temizlemek ve hastanın boğulmasına sebebiyet verebilecek yemek artıklarını temizlemektir. Yaşlı bireyin ağzı düzenli olarak yaşlı bakıcı tarafından çalkalatılmalıdır. Kusma durumunda yaşlı bireyin boğulmasını önlemek üzere, yaşlı birey yana çevrilmelidir. Karbonat veya özel gargaralar ağız temizliğinde kullanılabilecek ürünlerdir. Ayrıca, dudaklar kuruyabilir. Dudak kuruması durumunda yaşlı hastanın dudağı vazelin veya bepantol yardımıyla nemlendirilebilir. Bacak arası bakımı ise yine özenle yapılması gereken bakım stillerinden biridir. Özellikle Perine adı verilen apış arası bölgesinin temizliği konusunda hassas davranılması gerekmektedir. Bölge sabunlu ve saf su ile temizlendikten sonra kurulanmalıdır. Bez yardımı ile boşaltım gerçekleştirebilen yaşlı hastaların bezleri boşaltım sonrasında bekletilmeden değiştirilmelidir. Bez, dışkının hasta vücuduna dağılmasına sebebiyet verebilir. Dışkı ile kaplanan hasta vücudu vakit kaybedilmeden temizlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Hasta Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.