Yaşlıya En İyi Yaşlı Bakıcı Bakar

Günümüz insanı yoğun iş temposundan dolayı yaşlı bireylere gereken ilgiyi gösterememektedir. İşte bu noktada yaşlı bakıcı hizmetleri çok önemli bir görev üstlenir: Yaşlının ailesinin veremediği şefkati yaşlıya vermek. Bu yüzden de yaşlı bakıcı “bakım işinden sorumlu kişi” olmaktan çıkıp; yaşlıyı iyi hissettiren, yaşlıyla sohbet edebilen bir dost olmalıdır. Bu görevden anlaşılacağı üzere bu iş, içinde çok güçlü merhamet duyguları barındıran, şefkatli insanlara yakışan bir iştir. Gülümsemekten aciz, sabırsız kimseler kesinlikle bu işten uzak durmalıdır. Aksi taktirde onlar yaşlı bakıcı olmaz, işini sadece para için yapan işçi sınıfına girerler. Böyle kimselerle çalışmak yaşlı için “Sana yeteri kadar ilgi gösteremiyorum.” demekten öte “Sana gereken değeri vermiyorum.” anlamına gelir.

İşin bu kısmına gelindiğinde yaşlı bakıcı seçiminde ne kadar titiz davranılması gerektiği anlaşılır. Sonuç olarak bu sıfatla işe aldığınız kişi, bakacağı kişinin hayatının adeta vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Seçilen kişi güvenilir, işini titizlikle yapan, yaşlının ihtiyaçlarını karşılayabilecek biri olmalıdır. Böyle bir kişiyi doğrudan bulmak yerine, danışmanlık hizmeti vermekte olan özel istihdam büroları aracılığıyla bulmak daha doğrudur. Çünkü bu tür bürolar bünyesinde bulundurdukları elemanların tecrübeli ve bilgili olmasına özen gösterip bu elemanların referanslarını titizlikle kontrol ederler. Böyle bir büroyla çalışmak mağduriyet ihtimalini en aza indirmektedir. Ayrıca bu büroların elemanlarının belli bir eğitimlerinin bulunması sağlık problemleri bulunan yaşlılar için önemli bir kolaylıktır. Örneğin yaşlının geçirdiği bir kriz anında yaşlı bakıcı müdahalesi sayesinde yaşlının hayatı kurtulur. Bu yaşlının kendini güvende hissetmesini sağlar.

Sabır ve eğitim gerektiren bu iş bireylerin üzerine düşen sorumlulukları azaltmaktadır. Gerekli bilgi ve tecrübeye sahip bir bakıcının varlığı yaşlının sağlığı için evladının bakimi karşılaşmasından bile daha iyidir. Sonuçta yaşlı bakıcı tüm zamanını yaşlıya ayırır. Yaşlının beslenmesinden temizliğine her şeyinden sorumludur. Yaşlıyla özel olarak ilgilenir, ona kendini değerli hissettirir. Maalesef ki kişiye evladı bile tüm zamanını verememektedir. İşte bu yüzden mutlu yaşlılar görmek için yaşlı bakıcı en doğru seçimdir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Arıyorsanız İlan Okumaya Son! başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.