Yaşlılıkta Sigara

Sigara her yaşta olduğu gibi yaşlılık için de tehlikelidir. Ama yaşlılıkta artan sağlık sorunları düşünüldüğünde sigaranın çok daha olumsuz etkileri olmaktadır. Özellikle gençlikten gelen sigara kullanımı yaşlılıkta kendisini göstermektedir.

Sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur. İçinde envai çeşit zehir bulunurken bunlar her fırsatta dile getirilir. Bu yüzden tekrarlamaya gerek yok. Fakat sigaranın zararları kendisini hemen göstermediği için bilinmesi gereken, sigarayı çok önceden bırakmış olsa bile kişinin ilerleyen yaşlarında sigaraya bağlı sağlık sorunları yaşayabileceğidir. Yaşlılıkta sigara içimi zaten ciddi sorunlara sebep olmaktadır ama gençlikteki sigara kullanımı da kendisini bu yaşlarda belli edebilir.

Koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri sigaraya bağlı gelişen hastalıklardır ve genelde yaşlılık döneminde ortaya çıkmaktadırlar. Sigara ile biriken maddeler kendisini göstermekte, direncin azaldığı ve yenilenmenin olmadığı bu dönemde kendilerini çok daha fazla belli etmektedirler. Yaşlılıkta sigara başta ciğere bağlı solunum sorunları, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklıkları, damara bağlı olarak diyabet, ağız ve diş sorunları gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Peki yaşlılıkta sigara içimi hâlâ varsa nasıl kurtulmak gerekir?

Her ne kadar sigarayı bırakmak ile maruz kalınan etkilerinden hemen kurtulmak mümkün değilse de ileri yaşlarda sigarayı içmek ömrü kısaltmak demektir. Sigaranın daha fazla zarar vermesini engellemek için derhal bırakılmalıdır. Uzun yıllardır sigara içen birisi için onu bırakmak, hele yaşlılıkta güçlük doğuracaktır. Sigarayı bırakmakta hekim yardımının yanı sıra en çok zihinsel olarak kişinin kendisini hazırlaması gerekir. Ve geciktirmeden hemen bunu uygulaması lazımdır. İlk başlarda güçlük çekse, canı sigara istese de bunu bıraktığını kendine hatırlatarak sigara içmeye yeltenmemeli, hatta canının sigara istediğini bile yadsımalıdır. Kendisine baş gösterecek sağlık sorunlarını telkin ettiğinde sigaradan uzak durma takati artacaktır. Bunun yanı sıra beslenmesini arttırması, egzersize başlaması, nefes alıştırmaları yapması sigaradan kendisini daha da uzaklaştıracaktır. Sigaranın en fazla zihinsel olarak istendiğini bilerek ve çevresindekilerden yardım da alarak onun üstesinden gelmesi zor olmayacaktır.

Yeter ki yaşlılıkta sigara içmenin yaşlılığını zor bir hale getireceğini ve ciddi sağlık sorunları yaratacağını aklından çıkarmasın. Günümüzde yaşlılıkta görülen pek çok hastalık aktif-pasif sigara içiciliğine bağlıdır ve ne zaman bırakılırsa bırakılsın o kadar iyidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Hobi Uğraşı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.