Yaşlılıkta Sağlık

Dünyadaki yaşlı nüfus oldukça hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Yaşlı nüfusunun artması toplumdaki hasta bireylerin sayısının artması demektir. İşitme duyusu zayıflamış ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı bireyler ile ilgilenmek oldukça zor olacaktır. Fakat yaşlı bakıcıları ve doktorlar yaşlıların bu durumunu anlayışla karşılamalıdırlar. Yaşlı bireyin gençlerin bakım gördüğü standartlarda bakım görmeye hakkı vardır. Yaşlı bireyin bakımı öncelikle yaşlı bireyin problemini çözmek ile başlamaktadır. Yaşlı bireyin hastalığı veya rahatsızlık duyduğu durum tespit edildiğinde yaşlı bireye en uygun bakım imkânı sağlanabilecektir. Yaşlıya verilen ilaçlar incelenmeli ve yan etkilerinin yaşlı bireyde meydana getirebileceği etkiler tartılmalıdır.

 

Herhangi bir hastalıktan muzdarip yaşlı bireyin ilaçlarını alıp almadığı önemli bir konudur. Yaşlının tüm ihtiyaçlarının karşılanabilmesi üzere yaşlı bakıcısı uygulamasına başvurmak oldukça faydalı olacaktır. Yaş ilerledikten sonra üretkenlik durur ve yavaş düşünme olayı gerçekleşir. Bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar olduğu gibi yaşlarına rağmen zinde olan yaşlı bireyler de bulunmaktadır. Bu hayat tarzı,stres,üzüntü,beslenme şekli ve yaşanılan bölgedeki iklim tipi ile alakalı bir konudur. Japonya’nın Okinava adasında izole ve soyutlanmış olarak yaşayan halkın büyük kısmı az kalori tüketmektedir ve halkın çok büyük bir kısmı 100 yaşına kadar yaşamaktadır. Beslenme tipi,uzun ömürlü bir yaşam sürmek için oldukça büyük önem taşımaktadır. . Peki, yaşamımıza “sağlıklı bir yaşam” adını koyabilmek üzer neler yapmamız gerekmektedir? Sağlık anlayışı ve sağlıklı birey anlayışı ne yazık ki günümüzde oldukça göreceli bir kavramdır. Yemeklerin çeşitlendirilmesi lifli ve doğal besinlere olan ilgiyi büyük oranda azaltmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için doğru ve dengeli beslenmek oldukça önemli bir konudur. Gün içerisinde lifli gıdalar tüketilmeli, bolca su alınmalı ve vücuttaki yağ dengesi korunmalıdır. Stres, erken yaşlanmaya sebep olan ve vücut direncini düşüren bir duygudur ve gün içerisinde stres ile başa çıkmaya çalışmak sizi büyük oranda rahatlatacaktır. Yaşlı bakımı özenle yapılmalıdır. Yaşlıların yemesinin uygun olacağı besinler hazırlanmalı ve yaşlı herhangi bir hastalıktan muzdarip ise bu hastalığın tedavi edilebilmesi üzere çalışmalar yapılmalıdır. Hasta bakımının hastanın rahat ettiği evinde yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sebeple yaşlı bakıcılarını başvurmak oldukça faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakım Bölümü ve İş Olanakları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.