Yaşlılıkta Hobi Uğraşı

Yaşlılıkla birlikte gündelik yaşama katılma olanağı azalır. Artık içsel olana yönelme daha ağır basmaya başlar. Çünkü yaşamda çoğu yapılacak şey yapılmıştır ve artık kişi kendisiyle baş başadır. Fakat bu yalnızlık hali yalnız kalmamış kişiler için birden zor gelebilir. Hele hastalık varsa ve hastalığa bağlı olarak günün çoğu ev içerisinde geçiyorsa edinilecek hobiler ile hem yeni bir uğraş hem de keyif alacağı bir edinim kazanılmış olur.

Sağlık durumu, ekonomik-sosyal durumlar yaşlılığın nasıl geçeceğini doğrudan etkiler. Psikolojik ve fiziksel olarak boş vakit geçirme ve amaçsız olarak “gün doldurma” oldukça olumsuz etkiler yapar. Bunun önüne geçmek, yaşlılık ile daha iyi anlaşabilmek için yaşlılıkta hobi uğraşı edinmek önemlidir. Kişinin ilgi alanları ile sınırlı tutulmayıp yeni ilgi alanları keşfedilmelidir.

Özellikle Türkiye’de yaşlılık adeta ölümü beklemeye dönüşmüştür. Halbuki artık geçim derdi gibi uğraşlar sona erdiğinden kişinin en rahat yaşayacağı döneme çevrilebilir. Hobilerle uğraşmak bu açıdan güzeldir, kişiye yeni yaşama bakış açıları sağlayabileceği gibi ona aynı zamanda yeni uğraşlar kazandırır. Bu sayede yeni insanlarla tanışabilir, yaptıklarını geliştirmek için yoğun bir araştırmaya kapılabilir ve sonucunda ortaya kendi ürünlerini koyabilir.

Öncelikle yaşlılıkta hobi uğraşı için ne yapılacağına karar verilmelidir. Hobi olarak yaşlılığa uygun etkinliklerin seçilmesi gerekir. Örneğin akvaryum bakımı kişiyi sakinleştireceği gibi onu izlemek dinginlik kazandıracaktır. Ya da maket araç-eşya yapımı kişiyi o eşyaları-nesneleri tanımaya yöneltecek, merakı sonucunda yeni bilgiler kazanmasını sağlayacaktır. Fotoğraf hobisi yeni yerler görmesini sağlayacak, kitaplara olan ilgisi ona yeni dünyalar ve dünyayı anlamlandırma fırsatları sunacaktır. Yaşlılıkta hobi uğraşı olarak daha pek çok şey sayılabilir. Yeter ki hobinin kişinin gelişimine olan katkısı unutulmasın. Özellikle Batı’da yaşlılığın hobilerle uğraşmak demek olduğunu ve Batı insanın neden daha rahat yaşlılık geçirdiğini anlamak için hobilere bu gözle bakmakta fayda vardır. Hobiler sadece vakit geçirmek için değil, kişiyi yeni dünyalar ve anlamlarla tanıştırmayı sağlarlar. Böylece kendisine kalan zamanda, daha önce yapamadığı keyfi ve anlamı, kişi kendiliğinden kazanmış olur. Hobinin detayları ise eylem sürdükçe gelişecek, zamanla ustalaşmaya doğru meyledecektir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Egzersiz başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.