Yaşlılıkta Genel Bakım

Yaşlılık, insanların kendilerini bakıma muhtaç hissetmelerinin olası olduğu kaçınılmaz bir dönemdir. Bu dönemde vücut birçok işlevini önceki dönemler ile kıyasla daha yavaş gerçekleştirmeye başlamaktadır. Vücudun direncinin korunmasını sağlayan bağışıklık sistemi ise bu dönemde oldukça zayıftır. Yıllardır yaşanmakta olan olaylar, rutinler ve çeşitli sıkıntılı dönemler yaşlılık döneminiz konusunda belirleyici rol oynamakta olan unsurlardır. Bazı hastalıklar sebebiyle yaşlılık döneminiz verimli geçmeyebilir ve düşünceye bağlı bazı işlevlerinizi kaybedebilirsiniz. Yaşlılık herkesin yaşayacağı bir dönemdir. Fakat yaşlılık süreci boyunca hayatınızdaki olumsuz faktörleri ve ümitsizlik durumunu uzak tutmanız gerekmektedir. İnsanların yaşlandıkça ruhani ve bedensel değişikliklere uğramaları gayet doğaldır. Yaşlılık dönemini ağır geçirmekte olan bireyler çöküntüye uğrayabilir ve ünlük hayatta gerçekleştirdikleri temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelebilirler. Bu gibi durumlarda yaşlı bakıcı hizmeti oldukça faydalı olacaktır. Herhangi bir hastalıktan mustarip olan yaşlı bireylerin bakımlarını hasta bakıcılar da gerçekleştirebilmektedir. Fakat yaşlı psikolojisi konusunda gerekli bilgi birikimine sahip olan yaşlı bakıcısı adaylarının gerekli eğitimi aldıktan sonra yaşlı yakınlarınıza hizmet sunmaları daha verimli olacaktır.

Yaşlılık insanların hal ve hareketlerinde tutarsızlığa neden olabilecek bir dönemdir ve bu dönemde unutkanlık büyük bir problemdir. Yaşlı bakıcısı hizmetine başvurmak bu noktada gereklidir. Unutkanlık, yaşlı için birçok soruna neden olabilecek bir konudur. Yaşlı bakıcılar, yaşlı bireyin hatırlamasının esas olduğu konuları yaşlı birey için hatırlamak ile yükümlüdürler. Bu sebeple güçlü bir hafızaya sahip olan yaşlı bakıcılar bu konuda zorluk çekmeyeceklerdir. Yaşlı bakıcısı, mutlaka yaşlı bireyin gereksinimlerini içeren bir listeye sahip olmalıdır. Bu liste yaşlının genel bakımının aksatılmasının önlenmesine yardım edecektir. Yaşlı bakıcısı, hayatının büyük bir bölümünü yaşlı bireye ayırmaya hazır olmalıdır. Bazı durumlarda yaşlı bakıcıları, planlarını yaşlı bireye göre yapmak durumunda dahi kalabilirler. Bu sebeple yaşlı bakıcısı olmaktan memnuniyet duymayan bireylerin bu işi yapmaması tavsiye edilmektedir. Yaşlı bireylere karşı herhangi bir sevgi beslemeyen ve onları sadece bir para kaynağı olarak gören yaşlı bakıcısı adayları mesleğin temel ilkelerini çiğnemiş olurlar. Sık yaşlı bakıcısı değiştirilmesi sonucunda yaşlı bağlanma sorunları çekebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarımıza Gereken İlgiyi ve Refahı Sağlayabiliyor Muyuz? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.