Yaşlılıkta Diş Bakımı

Gençlikte ne kadar önemli iseler yaşlılıkta da dişler oldukça önemlidirler. Ağız sağlığının bozulması yaşlılık ile ilgili değil, bu zamana kadar süre gelen kötü ağız bakımının sonucudur. Şayet yaşlılığınıza kadar iyi bir bakım yaptıysanız, dişlerinizi yaşlılığınızda da koruyabilirsiniz.

Yaşlılıkta diş bakımı minede oluşan aşınmalar sonucu zor olabilir. Çünkü mine aşındığı için dişin sağlamlığı azalmaya başlamış ve hatta çürükler başlamış olabilir. Bir diğer taraftan yaşlılığa bağlı olarak diş eti çekilmesi, diş renginde koyulaşma, tükürük miktarında azalma gibi sebepler ağız sağlığını olumsuz etkilerler.

Yaşlılıkla birlikte ağız ve çevresinde meydana gelebilecek bozulmaları göz önünde tutarak diş hekimi ziyaretleri aksatılmamalıdır. Düzenli aralıklarla yapılacak bu ziyaretler, dişlerde tartar oluşumunu, dişlerde çürüklerin çıkmasını ve sararmaların olmasını engelleyecektir. Doktor muayenesinin yanı sıra evde mutlaka düzenli bakım yapılmalıdır. Günde en az iki kere dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi, dişlerin arasına girmiş yiyecek artıklarını temizleyeceği için ihmal edilmemelidir. Diş eti çekilmelerinde bu alanlarda oluşacak boşluklarda besinler birikebileceği için bu alanların da temizliğine dikkat edilmelidir. Diş etini kanatmaktan kaçınmak için sert fırçalar yerine yumuşak fırçalar kullanılmalıdır.

Ağızda oluşacak yumuşak dokular mutlaka kontrol edilmeli ve müdahalede bulunulmalıdır. Yaşlılıkta diş minesinin sağlamlığı azaldığından dolayı diş dökülmeye meyillidir ve ufak bir çürükte bile ihmal edilmemelidir. Bazı ilaçlar ağız kuruluğuna sebep olabilecekleri için tükürük salgısının azalması durumlarında doktora başvurulmalıdır. Çünkü tükürük dişlerin korunmasına yardımcı olur. Yatağa bağımlı hastaların da ağız ve diş temizlikleri yakınındaki kişiler ya da bakıcılar tarafından gerçekleştirilmelidir. Yaşlılıkta diş bakımı aksatılmadığı takdirde sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak mümkündür.

Ağız kokusuna karşı ise diş temizliği yapıldıktan sonra yumuşak fırça ile dil temizliği yapılmalı, tercihen gargara kullanılmalı ve fırça ile çıkmamış atıklar diş ipi yardımı ile temizlenmelidir. D vitaminin çokça kullanımı ise dişlerin dökülmesini önleyecek ve onları sağlamlaştıracaktır. Yaşlılıkta diş bakımı yapıldığında dişlerin dökülmesinin önüne geçilebilir. Diş kaybı yaşandığı takdirde ise kalan dişleri korumak için yine doktor ile görüşmek ve onun vereceği yörüngeleri takip etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Deri Yaşlanması başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.