Yaşlılıkta Deri Yaşlanması

Yaşlılıkla beraber deride bozulmalar ve buna bağlı olarak kırışıklıklar baş gösterebilir. Derinin fazla kırışmasını erken yapılacak müdahaleler ile önleyebilirsiniz.

Deride oluşacak bozukluklar temelde şöyle sıralanabilir; deri kanseri, sigara ve alkol kullanımı, hormonal etmenler, stres, düzensiz beslenme.

Güneş ışınları deri kanserini arttıracağı gibi deri kırışıklıkları için de en önemli etmendir. Güneş ışınlarının zararları hemen ortaya çıkacağı gibi, örneğin güneş yanığı, geç döneme yayılarak da kendisini belli edebilir. Geç ortaya çıkan etmenlerde kırışıklık, kuruluk, damar genişlemesi, renk değişikliği gibi belirtiler görülür.

Güneş yanıkları deri kırışıklıkları için önlenebilirler. Açık deri rengine sahip olmak, güneşe çok maruz kalmak, güneş ışınlarına koruyucu krem, losyon vb. kullanımdan maruz kalmak gibi sebepler güneş yanıklarını oluştururlar. Güneş yanıkları tedavi edilmezse ileride kansere sebep olabilirler. Bazal hücreli kanser olarak adlandırılan kanser türü deride fark edilmesi güç olabilir. Bunun yanı sıra kırk yaş üstü kişilerde sıklıkla görülmektedir. Deriden hafif kabarık şekilde damarların genişlemesi ve zamanla büyüyen bir belirtiye sahiptir. Rengi bazen siyah olarak belirebilir. Deri için doku kaybı gibi sonuçlara sebep olabilir. Yanı sıra melanoma dönüşmemesi için erken teşhis ve tedbir gereklidir.

Deri kırışıklıkları kansere bağlı olabileceği gibi sigara, alkol ve benzeri ilaç kullanımı ile de gerçekleşebilir. Özellikle bağımlı madde kullanımı deri üzerinde ağır tahribata sebep olmaktadır. Derilerdeki hücre yenilenmelerini engelleyerek derinin kötü görünmesine neden olurlar. Bunun için madde kullanımı –varsa- çok erken yaşlarda bırakılmalı, madde kullanımı ile birlikte yoğun stresten de uzak durulmalıdır. Bilhassa yaşlılıkta stres sadece deri yaşlanması için değil, genel anlamda sağlık açısından kaçınılması gereken bir mevzudur. Yanı sıra deri kırışıkları ile mücadele etmekte düzenli besin, doğrudan güneş ışınlarından korunma, güneş gözlüğü kullanma, aşırı sıcak havalarda dışarıya çıkmaktan kaçınma ve çıkılacaksa koruyucu kremlerin kullanılması tavsiye olunur. Vitamin açısından zengin besinlerin tüketimi, düzenli egzersiz ve deri bakımının yapılması da kırışıklıklara karşı deriyi kötü sonuçlardan koruyacaktır. Derinin kötü görünmesini engellemek için aynı zamanda hekim ile ortak çalışılabilir, vereceği ilaçlarla kırışıklık önlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılık Dönemi Sorunları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.