Yaşlılıkta Depresyon ve İntihar

İnsanların yaşlılığa girerken yüzleşmek durumda kaldığı zorluklar depresyon ve intihar riskini arttırabiliyor. Depresyon çoğu intihar sonuçlu ölümler için önemli bir risk faktörü taşımaktadır ve bu risk altında bulunan yaş grubu da daha çok 60 yaş üzerinde olabiliyor. Ne yazık ki, daha önceden tanısı konulmamış depresyon, tedavi edilmediği takdirde yaşlı erişkinlerde intihara yol açabiliyor. Tanısı konulmuş depresyon hastalarının bu noktada en büyük dayanağı elbette çevresindeki bireyler olacaktır. Bu bireylerin yeterli kalmadığı durumlarda ruhsal bir dengesizlikle başa çıkabilecek yaşlı bakıcı aracılığıyla destek istemek, hem yaşlı birey için hem de yakınlar için önem taşımaktadır. Depresyonun daha çok yaşlılıkla birlikte gelen yaşam kalitesindeki bozulmalarla ortaya çıkar. Bilimsel çalışmalarca da ortaya konulan bu sebepleri madde halinde sıralayabiliriz.

  • Uyku sorunları: Çalışmalar, intihara eğilim gösteren yaşlıların daha kötü uyku kalitesine sahip olduğunu göstermiştir.
  • Sınırlı sosyal destek: Sosyal olarak izole olan ve yalnız hisseden birçok yaşlı bireyin depresyona girme ve bunun sonucunda intihara kalkışma olasılığı daha yüksektir. Aile, arkadaşlar ile vakit geçirmek ve insan ilişkilerine önem veren profesyonel bir yaşlı bakıcı tutmak bu konuda yardımcı olabilir.
  • Sağlığın bozulması: Ciddi bir hastalık teşhisi konmuş veya özellikle kronik ağrısı olan yaşlıların depresyona girme oranı daha yüksektir.
  • Temel yaşam değişimi: Emeklilik veya sevilen birinin ölümü gibi post-travmatik sebepler intihar riskini artırır.
  • Bunların dışında suçluluk duygusu, kaygı, umutsuzluk, kötümser tutum, çaresizlik, irritabl duygu-durum bozukluğu, iştah değişiklikleri, değersizlik duyguları gibi genel ruhsal kaygı bozukluğu veya değişimler yaşlı bireylerde depresyona yol açan diğer faktörlerdir.

Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?

60 yaşın üzerinde bulunan bireylerde intihar girişimi gençlere göre düşük olsa da, intiharın ölümle sonuçlanma oranı daha yüksektir. Şu unutulmamalıdır ki, intihara eğilimi olan yaşlı sevdiklerimiz kesinlikle depresyon evresinde bulunmaktadırlar ve herhangi bir şüphede erken tanı çok önemlidir.

Sevdiklerimizi depresyondan kurtarmanın birincil önceliği tıbbi metotlardan çok, çevresel iletişimden geçer. Depresyona girmiş bir hastaya herkes nasıl yaklaşılacağını bilemez. Bu sebeple iyi bir araştırma yaparak yaşlı bakıcı desteği almak da yararlanabileceğiniz bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Gerontoloji Bilimi Sürekli Gelişiyor başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.