Yaşlılıkta Beslenme 1

Yaşlılık sürecinde ortaya çıkan hastalıkların engellenmesi veya süren tedavilerin daha iyi sonuçlar vermesi adına beslenme büyük öne taşır. Doğru ve yeterli beslenmek yaşlı için hayati bir durumdur ve her yaşlı bakıcı bu konuda bilgi sahibi olmalıdır.

Bilindiği üzere yaşlıların genel enerji durumları normalden düşük olmaktadır. Enerji ihtiyacı özellikle hastalık ve sakatlık süreçlerinde daha da artar. Bu durumlarda iyi ve yeterli beslenemeyen yaşlı kişi basit bir hastalıktan dolayı bile hayata veda edebilir. Yaşlılar için bakıcıları tarafından uygun bir beslenme planı hazırlanmalı ve bu plana düzenli şekilde uyulmalıdır. Her ne kadar yaşlının doğru beslenmesi sağlık durumu, kullandığı ilaçlar, günlük gerçekleştirilen fiziksel aktivite gibi pek çok durumdan etkilense de genel geçer bazı kurallar bilinmektedir. Bu kurallar, yaşlılarda sık sık görülen kalp hastalıkları, damar tıkanıklıkları, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi sıkıntıların ortaya çıkmasını ya da ilerlemesini engellemek üzere protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminleri içeren dengeli bir beslenme yaratmak için tasarlanmışlardır.

Proteinler:

Proteinler yaşlı organları sağlıklı tutmak ve hücre yenilenmesi sağlamak adına olmazsa olmazdır. Yeterli protein almayan yaşlılarda daha çok sakatlanma ve yaralanma görülür, üstelik bağışıklık sistemleri de zayıflar.

Besinler farklı miktarlarda ve nitelikte protein içerir. Et, balık, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar daha nitelikli protein sağlayıcılarıdır. Buna göre yaşlı kişiler günlük, ortalama olarak her kilo başına bir gram olacak şekilde protein almalıdır. Böbrek sorunları gibi özel hastalıklarda ise beslenme planı tekrar belirlenmelidir.

Karbonhidratlar:

Karbonhidratlar yaşlı kişilerin günlük enerji ihtiyacını karşılayan besinlerdir. Yaşlı bakıcı her öğünde yeterli karbonhidrat olduğundan emin olmadığı takdirde, yaşlıda bitkinlik, kabızlık, zihinsel yavaşlama ve yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkabilir. Üstelik uzun vadede karbonhidrat eksikliği vücudun yapı taşı olan proteinlerin ve yağların yakımına sebep olduğundan yaşlılık süreci hızlanır ve hastalıklar baş gösterir.

Karbonhidrat kaynağı gıda maddeleri ekmek, makarna gibi tahıllı ürünler ve patates gibi nişastalı sebzeler olarak sayılabilir. Yaşlıların günlük enerji ihtiyacının yarısından fazlası karbonhidratlar tarafından karşılanabilir. Buna göre kişisel bir kalori hesabı ve beslenme planı yapmak gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Ne İş Yapar ve Nasıl Seçilmelidir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.