Yaşlılık Dönemi Sorunları

Yaşlılık, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreç bireylerin yapı ve fonksiyonlarında bozulma meydana gelmesine neden olur. Ayrıca bu bozukluklar sonrasında da çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu sorunların dışında da yine farklı Yaşlılık dönemi sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar ise genel olarak 4 ana başlık altında toplanabilir.

Sosyo – Kültürel Sorunlar

Yaşlıların yaşadığı sosyo – kültürel sorunların başında aile yapısında meydana gelen değişmeler bulunmaktadır. Aile yapısındaki bu değişmeler genel olarak yaşlılar üzerinde barınma sorunlarını ve yalnızlık hissi oluşturabiliyor. Özellikle şehir yaşamında yaşlılara yer verilmediği için yaşlılar şehirlerde kendilerini daha fazla yalnız hissetmektedirler.

Yaşlılar özellikle emekli olduktan sonra üretkenlikleri azaldığı için kendilerini yalnız hissetmektedirler. Günlük hayatlarının değişmesi ve hızla gelişen şehir hayatının onlar için artık yabancılaşmaya başlaması nedeniyle de yaşlılar toplum içerisinde sosyo – kültürel sorunlar yaşamaktadırlar.

Ekonomik Sorunlar

Yaşlılık dönemi sorunları içerisinde ekonomik sorunları göstermektedir. Özellikle iş hayatının sona ermesinden sonra aldıkları emekli maaşlarının günlük yaşantıları için yetersiz kalmasından dolayı farklı iş arayışları içerisine girmektedirler. Çoğu zaman toplumdaki diğer işleri yapmakta zorlandıklarından dolayı da çalışmamayı ve emekli maaşı ile geçinmeyi tercih ederler. Bu nedenle de yaşlılar şehir hayatı içerisinde ekonomik sorunlar ile karşı karşıya kalırlar. Bu da çeşitli barınma ve sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.

Biyolojik Sorunlar

Biyolojik sorunlar temel olarak yaşanılan fiziksel sorunlara bağlı olarak ortaya çıkar. Yaşlıların hem iş hayatından hem de günlük hayattan uzaklaşmalarının en büyük nedenlerinden bir tanesi yaşadıkları bu biyolojik sorunlardır. Çünkü fiziksel sağlık aynı zamanda yaşam üzerinde de etkilidir. Bu dönem yaşlılar için üzerinde durulması gereken en önemli sorunlardan bir tanesidir.

Psikolojik Sorunlar

Yaşlılık dönemi sorunları arasından en sık görüleni ise psikolojik sorunlardır. Yıllardır çalışmanın vermiş olduğu yorgunluk, toplumun hızla değişmesi, çevresindeki insanların yavaş yavaş ölmesi gibi birçok sorun yaşlıları psikolojik açıdan sıkıntıya sokabiliyor. Bu da farklı sorunları ortaya çıkartıyor. İşte bu nedenle günümüzde birçok kişi evlerinde bulunan yaşlılar ile ilgilenmesi ve onlara yardımcı olması için yaşlı bakıcılar ile çalışmayı tercih etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.