Yaşlılarınız İçin Bakım Sırasında Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Yaşlı bakımı hata kabul etmeyen bir bakım şekli olarak bilinmektedir ve yaşlı bakımında yapacağınız herhangi bir hata yaşlı bireyi psikolojik veya fiziksel olarak etkileyecek sonuçlar doğurabilmektedir. Evde yatılı olarak yaşlı bakımı gerçekleştiren bireyler birçok konuda yaşlılar için avantaj oluşturabilecek yapıdadırlar. Sokağa çıkmanın dahi büyük tehlikeler doğurabileceği modern zamanda yaşlı bakımında güvenilirlik ve güvenlik tedbirleri büyük önem taşımaktadır. Güvelik tedbirleri konusunda belirli bilgi birikimine sahip olan yaşlı bakıcılarının tercih edilmesi bu konuda hayat kurtarıcı nitelikte olabilir. Güvenlik tedbirleri sadece savunma amaçlı konulardan oluşmamaktadır. Yaşlı bireyin kendi güvende hissetmesi dahi alınabilecek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Yaşlı birey tek başınayken evde dikkat etmenizin önem gösterdiği konular bulunmaktadır. Yaşlı birey ve yaşlı bakıcı kendisine dikkat etmez ve güvenlikten ödün verirse ciddi güvenlik ihlalleri ortaya çıkabilmektedir. Yaşlının evde bulunduğu süre içerisinde kapının sürgüsü sürekli kapalı olmalı ve kapı sadece yaşlı yakınlarına açılmalıdır. Kalabalık, yaşlı bireyi rahatsız edebilecek bir konu olabilmektedir.

Telefonları her daim erişebileceğiniz bölgelerde tutmak da yaşlı bireyin güvenliği açısından büyük önem taşımakta olan bir konudur. Yaşlı bakıcı, doktor önerisi dışında ilaç kullanmaktan kaçınmalı ve doktorun talimatları konusunda itaatkar olmalıdır. Şifalı bitkiler ve çaylar mutlaka yaşlı bireyin doktoruna başvurulduktan sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Şifalı bitkilerin istenilen sonuçtan başka sonuçlar doğurması olasıdır. Yaşlı bireyin sıkça kullandığı eşyaları, yaşlı bireyin ulaşabileceği bölgelerde tutmak faydalı bir uygulama olacaktır. Yatağa bağımlı yaşlıların yattığı yatağın ayarlamasının yaşlı bireyi hoşnut edecek şekilde ve güvenli olması oldukça önemlidir. Yaşlı bireyin yataktan düşmesini engellemek üzere çeşitli mekanizmalar kullanılarak yaşlı bireyin güvenliğinden emin olunabilir. Nesnel ve sosyal yardımlar konusunda oldukça gelişmiş olan ülkemizde yaşlı haklarına ve yaşlı bakımına büyük önem gösterilmektedir. Dünya çapında hızlı bir artış gösteren yaşlı nüfusunun kontrol altına alınması oldukça zordur. Ülkemizde kendilerine yeterli olamayan ve kişisel bakımlarını gerçekleştirmekte zorlanan yaşlı ve yalnız bireyler için birçok bakım şekli bulunmaktadır. Bakımevleri, huzurevleri ve yaşlı bakıcısı uygulamaları ile aile büyüğünüze güvenli ve rahat bir bakım deneyimi yaşatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.