Yaşlıların Psikolojik Durumunun Farkında Olun

Yaşlılık şu an yaşamakta olan her insanın ömrü yetmesi durumunda karşılaşacağı bir durumdur. Bu durum her insanın başına geleceği için gençlerin bu konuda duyarlı olması gerekir. Normal gündelik işlerini dahi yapmaya yeterli olamayan yaşlıların mümkün olan her fırsatta etrafındaki kişilerden yardım istemeleri pek tabii ki doğaldır. O yüzden yaşlıları gördüğünüz zaman onların ne denli sıkıntıda olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Yaşlı insanların psikolojik yapılarının ve bilgi ile birikimlerinin normal genç bireyler ile aynı olmadığı kesindir. Daha çok hatıralarda yaşamayı seçen ve geçmişe takılıp kaldığı için de sürekli hüzün hâlinde olan yaşlıların bakıma muhtaç olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Düzenli ve birbirine saygılı bir toplum oluşturmak istiyorsak yaşlılarımıza saygıyı ve sevgiyi çok iyi işlemeliyiz. Çünkü yaşlı olan insanlar toplumun temel taşını oluşturan ve ahlaki değerleri toparlayan kimselerdir. Zaman geçtikçe farklı sıkıntılar yaşamanın ve günlük işlerini yapamayacak duruma gelmenin neticesinde yaşlı insanların kuralcı bir yapıya büründüğünü ve buna bağlı olarak da aksi bir birey olduğunu görebiliyoruz. Durumun farkında olarak hareket etmeli ve yaşlıların bu psikolojik durumlarının normal olduğunu bilmeliyiz. Genellikle kalıp düşüncelere sahip olan ve bu yüzden etrafındaki kişiler ile doğru iletişim kuramayan yaşlılar iç dünyalarında yıkılmış bir hâldedirler. Hafızalarının da gün geçtikçe daha da çok zayıflaması, geçmişe ait olan şeyleri hatırlarken hiçbir sorun yaşamazken günlük olan işlerde unutkanlıkların baş göstermeye başlaması ile birlikte yaşlıların hayatı daha da zora girecektir.

Eğer evinizde yaşlı bir birey varsa ve sizin onunla ilgilenmek için yeterli vaktiniz yoksa o zaman profesyonel bir yerden yardım almalı ve yaşlı bakıcısı hizmetinden faydalanmalısınız. Yaşlıların günlük ihtiyaçlarını gidermek, onlarla doyasıya sohbet etme ve hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak onlara destek onları memnun etmek için yeterli olacaktır. Aslında dünyadan göçüp gitmeye hazırlanmakta olan yaşlılarımız kendilerine ne kadar değer verildiğini gördükleri zaman çok daha mutlu bireyler olacaklardır. O yüzden onlara elimizden gelen yardımı yapmalı, eğer evimizde bakmakta olduğumuz yaşlı varsa ve ekonomik durumumuzda el veriyorsa yaşlı bakıcısı temin etmeyi unutmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarda Sık Görülen Şeker Hastalığına Karşı Tedbirler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.