Yaşlıların İletişim Sorunları

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber insanlarda artık yeniliklere yetişmekte zorlanıyorlar. Her gelişen teknolojide toplumda kimilerinin çeşitli sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Özelliklede yaşlılar bu sorunlardan en çoğu ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu nedenle günümüzdeki birçok yaşlı kendini yalnız hissetmekte ve sosyal hayattan soyutlamaktadır. Özellikle teknolojik aletlerin kullanılmaya başlanması ile beraber bu cihazları kullanmayan Yaşlılar ile iletişim sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunun için yaşlılara eskiden olduğundan daha fazla önem verilmesi gerekiyor. Eğer çevrenizde yaşlı insanlar varsa sizde onlara karşı biraz daha saygılı ve anlayışlı olarak onları anlamaya çalışmalısınız.

Her kuşak kendi birikim ve kültürleri doğrultusunda bir grup oluşturarak bu grup içerisinde toplumsal iletişim alanını sınırlandırmıştır. Bu ayrışma hem gençler hem de yaşlılar için farklılık göstermektedir. Bu nedenle de gençler yaşlılardan bihaber olarak yaşamaya devam etmektedir. Çeşitli sorunlar nedeniyle de toplum bir bütün olarak değil parça parça yaşamaya zorlanmaktadır. Bu da Yaşlılar ile iletişim sorunları ve buna benzer birçok sorunu ortaya çıkartıyor. Her geçen gün bu kuşaklar arasındaki iletişimin bozulması ile beraber çeşitli toplumsal sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle gençlerin geçmişten bihaber olması ve sürekli olarak karşılaştığı sorunların altından kalkamaması gibi sorunlar sonucunda depresyona girmekte ve yaşlılardan bu konuda yardım almak akıllarına gelmemektedir. Son yıllarda her ne kadar bu iletişim sorununu üstesinden gelebilmek için çeşitli adımlar atılmış olsa da şuan için yapılmış olan etkili bir eylem bulunmuyor.

Yaşlılar ile iletişim sorunları son yıllarda her ne kadar artmış olsa da günümüzde halen yaşlıları anlayan ve onlara yardımcı olan bireylerde bulunmaktadır. Özelliklede yaşlı bakıcılar bu konuda hem yaşlılara hem de yaşlıları anlamaya çalışan bireylere yardımcı oluyor. Yaşlı bakıcılar almış oldukları eğitimler sayesinde sürekli onların yanında bulunarak gelişen dünyada hem onlara yardımcı olmakta hem de toplum ile olan ilişkilerini düzenlemektedirler. Eğer sizin de evinizde ya da çevrenizde yaşlı birisi varsa ve bakıma ihtiyaç duyuyorsa bu durumda bir yaşlı bakıcı tutmayı düşünebilirsiniz. Bunun için biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.