Yaşlıların Halinden Anlayan Birini Bulun

Yaşlı insanların hem psikolojik anlamda hem de fizyolojik anlamda çok yorulmuş ve yıpranmış bir yapılarının olduğunu bilerek hareket etmek herhalde bir erdemdir. Bunun farkında olmadan hareket eden insanların gerekli ahlaki eğitimleri pek de iyi alabildiğini söylememiz doğru olmaz. O yüzden hâl ve hareketlerine büyüklerinin karşısında dikkat eden kişilerin daha edepli ve vicdanlı insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Eğer siz de bir yaşlı bakıcı hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, ahlaki anlamda güzel bir aile terbiyesi görmüş birini tutmanız gerekir. Büyüğüne karşı nasıl saygılı olması gerektiğini bilmeyen bir insana para karşılığında saygılı davranmasını öğretmeniz pek mümkün değildir. Bu eğitimi zaten çok küçük yaşlarda almış olan bir birey ile ise, ufak tefek sorunlarınız olsa bile kolay bir şekilde sorunlarını çözme fırsatı bulabilirsiniz.

Yaşlı ve bakıma muhtaç bir hâle geldiyseniz ya da çok yakınınız olan biri böyle bir durumdaysa, o zaman yaşlı bakıcı hizmeti almak istediğiniz kişinin doğru bir insan olduğundan emin olmalısınız. Bu konuda emin olmak için ise yaşlı bakıcı hizmetini aldığınız kişinin doğrudan sizinle irtibata geçen birey değil de bir danışmanlık firması aracılığıyla size ulaşan kişiyi seçmeye özen göstermelisiniz. Çünkü danışmanlık firmasına siz tüm ihtiyaçlarınızı net bir şekilde söylediğiniz zaman, o firma sizin için en doğru adayın kim olduğunu belirler ve ona göre dönüş yapar. Bunu yapabilmek içinse seçtiğiniz danışmanlık firmasının da profesyonel çalışan bir firma olması gerekir. Peki, hizmet almak istediğiniz zaman görmüşmek istediğiniz danışmanlık firmasının profesyonel olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunu anlayabilmek için işyeri sahibi ile bizzat kendinizin görüşmesi gerekir ve bu görüşmeyi mutlaka firma sahibinin kendi ofisinde gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca firma sahibine yaptıkları işlerdeki referanslarının kimler veya hangi kurumlar olduğunu sormalı ve bunların gerçeklik payının olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer her durum sizin için pozitif olmaya başladıysa o zaman firma sahibine yaşlı bakıcısından beklediğiniz hizmetin neler olduğunu net bir şekilde anlatıp, bu isteğini yerine getirebilecek bir aday aradığınızı söylemelisiniz. Bu şekilde sizin için en doğru adayı firma yetkilileri belirleyecek ve size yönlendirecektir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılarının Hizmet Kalitesine Dikkat! başlıklı makalemizde danışmanlık hizmetleri, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.