Yaşlıların Evde Bakımı

Yaşlı bakımının nasıl yapılacağı genellikle kişinin ve ailesinin özel tercihidir. Pek çok yerde bu tercih yaşlının ya kendi evi ya da aile evinde bakılmasından yana kullanılmaktadır. Bunun maddi ve manevi açılardan pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Sosyal araştırmaların çoğu yaşlıların evlerinden ve ailelerinden uzağa, bakım evlerine gitmeyi istemediğini gösteriyor. Bu özellikle de Doğu Avrupa’da ve Türkiye gibi ülkelerde bu şekilde.

Evde bakım tercih etmenin bir başka sebebi ise yaşlının tanıdığı bir ortamda bulunmasının daha az unutkanlık, bunama ve sakatlık durumu ortaya çıkarması. Uzun zaman geçirdiği bir yerde bulunmak, yaşlının daha rahat hissetmesini ve etrafta istediği gibi dolaşmasını sağlayacaktır. Tüm bunlar da doğal olarak yaşanabilecek düşme gibi fiziksel ya da unutma gibi zihinsel sıkıntıları en aza indirecektir.

Bir başka neden de duygusal sıkıntılardır. Evlerinden ve çevrelerinden ayrılan pek çok yaşlı için bu travmatik bir deneyimdir ve psikolojik açıdan sürekli bir hastane/bakım evi ortamında yaşamak yıpratıcı olabilmektedir. Özellikle de kendileri bunu istemediği takdirde. Huzurevlerinde yaşlı insanlar kendilerini yalnız bırakılmış, soyutlanmış ve bitik hissedebilmektedirler, bu da onlara hastalıklarla mücadele etmek ve yaşama tutunmak için daha az sebep bırakmaktadır.

Yine de bilinmektedir ki bakım evlerinde yeme içme, temizlik gibi ihtiyaçlar çok daha profesyonelce ve rahat bir şekilde karşılanmaktadır. Ayrıca bakım evlerindeki pek çok bakıcı, yaşlı ve hasta bakım eğitimi almış uzmanlardır ve yaşlının yanında sürekli olarak bulunmaları sağlıkları açısından büyük bir artıdır.

Bu durumda, profesyonel yaşlı bakıcıları ile evde bakım bir araya getirildiğinde herkesi mutlu edecek bir tablo ortaya çıkmaktadır. Özellikle çalışan çocuklar, eşler ve akrabalar açısından bir yardımcı bakıcı ya da kalıcı bakıcı ile anlaşmak çok büyük bir kolaylıktır, böylece ihtiyaç duyan yaşlının en iyi bakımı aldığından emin olunur. Ayrıca yaşlı yakınlarını bir aile bireylerini terk etme düşüncesinden korurken, yaşlı bakımı hakkında bilgisi olmayan bu yakınların üzerindeki psikolojik baskı ve yorgunluk da kalkmış olur. Bu açıdan evde bakım, kişinin, ailesinin ve çevresinin sağlığını fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan koruyan ideal bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.