Yaşlıların Bakımı

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ülkemizde 3 milyondan fazla bakıma muhtaç olan yaşlı insan bulunmaktadır. Ayrıca aynı araştırmaya göre her yıl 250 yaşlı insan sokağa atılıyor ve bakıma muhtaç kalıyor. Bakıma muhtaç olan yaşlıların büyük bir kısmının hem psikolojik hem de fiziksel olarak şiddet gördüğü belirtilmektedir. Günümüzde 800 bin bunama hastalığına yakalanmış yaşlı varken bunların sadece 30 bin kadarı tedavi görmektedir. Bu da yaşlılara ne kadar önem verdiğimizi gözler önüne sermektedir. Özellikle artan iş temposundan dolayı artık evlerimizde bulunan yaşlılara bile yeteri kadar zaman ayıramıyor ve onların sorunları ile ilgilenmiyoruz. Oysaki Yaşlı bakımı oldukça önemli bir konudur. Eğer yaşlılara yeteri kadar zaman ayıramadığınızı düşünüyorsanız o zaman bu konuda uzman olan kişilerden yardım alabilirsiniz.

Birçoğumuz yaşlı yakınlarımıza evimizde bakarken birçoğumuz ise ne yazık ki çeşitli nedenlerden dolayı yaşlıları ya huzur evlerine bırakıyor ya da sokağa atıyoruz. Yaşlılara evinde bakan kişilerde Yaşlı bakımı konusuna yeteri kadar hakim olmadığı için yaşlılara nasıl davranması ve ne yapması gerektiği konusunda çok fazla bilgi sahibi değildir. Eğer iş temponuz ya da çeşitli nedenlerden dolayı yaşlılar ile ilgilenmiyorsanız o zaman onlarla ilgilenecek ve onların ihtiyaçlarını giderecek olan yardımcılar ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Günümüzde bu hizmeti sunmakta olan yaşlı bakıcılar bulunmaktadır. Yaşlı bakıcılar yatılı olarak hizmet sunabildikleri gibi ihtiyaç halinde de yaşlılar ile ilgilenebilmektedirler. Yani bir işiniz çıktığı zaman yaşlılar ile ilgilenemiyorsanız o zaman bu gibi durumlarda yaşlı bakıcı çağırabilir ve onların yaşlılar ile ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Seçeceğiniz Yaşlı Bakıcıda Ne Gibi Özellikler Olmalı?

Yaşlı bakımı önemli bir konudur. Bu nedenle öncelikle yaşlı bakıcıların gerekli konulara hakim ve bu konuda eğitim almış olması gerekmektedir. Ayrıca yaşlı bakıcıların kötü alışkanlıklarının olmaması gerekiyor. Yani içki, sigara, kumar gibi kötü alışkanlıklara sahip olmamalıdır. Bunun yanı sıra gerekli durumlarda yaşlı bakıcıların yatılı olarak da kalabilmesi gerekli. Sizde yaşlı bakıcı tutmayı düşündüğünüzde bakıcıda bu özelliklerin olup olmadığına bakarak en iyi yaşlı bakıcıyı bulabilir ve ondan hizmet alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısının Uyması Gereken Kurallar başlıklı makalemizde bakıcının uyması gereken kurallar, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.