Yaşlılarımızın En İyi Bakım Hizmeti Nasıl Sağlanır?

Her yeni güne uyandığımızda yeni trendlerle karşılaşmamız kaçınılmaz olmuş. Daha yakın zamana kadar yaşlı bakıcı ailenin bireylerinden biriydi. Bazen en büyük evladın evi, bazen en küçük evladın evi, bazen de hangi gelini damadı daha vicdanlıysa onun evi ailelerin yaşlılarının bakımlarının sürdürüldüğü ev olurdu. Modern toplum gereği çekirdek aileye daralan toplumumuzda evler yaşlılar için dar gelmeye başlayınca ve insanların iş ve sosyal yaşamlarında daha çok vakit harcıyor olması yaşlıların arka planda kalmasına yol açıyor. Sağlıklı ayakta olan yaşlılar için bile böyle hızlı bir yaşam içinde bulunmak zor iken hasta bakıma muhtaç yaşlılar için ayrıca bir hizmet gerekiyor. Böylelikle bu ihtiyacı karşılamak için yaşlı bakıcı bir meslek grubu olarak sahnede rol almaya başladı.

Üniversitelerde ‘yaşlı bakımı’ bölümü ile yaşlılarımızın tecrübeli, bilgili hastasını ve yaşlısını daha iyi tanıyan elemanlar yetiştirilerek bu alanda daha sağlıklı ve verimli hizmet sunmaya çalışılmıştır. Yaşlı bakımı mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı ile hemşirelik, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerine geçiş yapabiliyor olmaları bölümü tercih etme sebeplerini etkileyen faktörlerden biri. Yaşlı bakımı bölümü mezunları, edindikleri bilgi ve tecrübe ile yaşlıların hizmetlerini en iyi şekilde yapabiliyor olmaları gerekir ki yaşlıların aldıkları hizmet aile içinde kaldıklarında mutlu olacakları saatleri aratmasın.

Toplumumuzun köklerini oluşturan yaşlılarımızın daha sağlıklı yerlerde yaşamlarını sürdürebilmeleri için devlet desteği ile faaliyetlerini sürdüren ‘yaşlı hizmet merkezleri’ kurulmuştur. Yaşlı hizmet merkezlerinde bakıma muhtaç yaşlılarla tecrübeli adaylar ilgilenmektedir. Devlet desteği ayrıca hem yaşlı hem de engelli olan vatandaşlar için evde bakım ücreti sürdürülür. Bunun için koşullarının nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgileri resmi kurum sitelerinde bulabilirsiniz.

Yaşlıların değişen topluma uyum sağlayamıyor olması yaşlı bakıcı hizmetlerinin önemini göstermektedir. Devlet desteği ile evde bakım hizmeti yeterli olmayınca ‘yaşlı bakım hizmetleri’ sunan firmalar yapılanmaya ve bu konudaki açığı doldurmaya başlamıştır. Bünyelerinde yaşlı bakımı konusunda yeterli bilince sahip elemanlar barındıran firmalar yaşlılarımız için en iyi hizmet açığını tamamlayarak ailelere en büyük desteği sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı: Direnç İle Başa Çıkmak başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.