Yaşlılarımıza Sahip Çıkalım

Yaşlılık her kişinin eninde sonunda tadacağı bir dönem. Bu dönem hayatın en rahat geçirilmesi gereken yaşlardan biri olup, ilgi ve sevginin de en çok istendiği ve arzulandığı yaşlardan. İnsanların yaşı ilerledikçe ilgiyi ve sevgiyi çevrelerinden daha çok istedikleri aşikâr. Çok zor olmayan bu sevgiyi yaşlı kimselere vermek ve onları mutlu etmek de insanlık görevleri arasında yer almakta.

Toplumumuzda son yıllarda en çok talep edilen ve aranan mesleklerden biri de yaşlı bakıcılığı. Bu meslek diğer mesleklere göre daha çok özveri ve fedakârlık istemekte. Kimsesi olmayan yaşlılarımızın her türlü bakımını ve sorumluluğunu üstlenecek olan bakıcıları seçerken çok dikkatli ve titiz olmak gerekir. Bu mesleği sadece parası için yapan bir kişi bakıcılık işini tam anlamıyla yerine getiremeyecektir. Bu da baktığı kişiye rahat ve huzurlu bir ortam sağlayamayacağından birçok probleme yol açabilecektir.

Empatinin en çok kullanılan davranışlardan olabileceği bakıcılık mesleğinde karşınızdaki kişinin de insan olduğunu, duyguları olduğunu ve en önemlisi onun da bir zamanlar sizin gibi genç ve dinamik olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Birçok halk eğitim merkezinde veya özel kurslarda bu meslek için sertifika programları açılmakta. Bu sertifika programlarında da yaşlıların ruhsal durumları, onlarla kurulacak iletişim ve beden dili, bunun yanında kişisel bakımın nasıl yapılması gerektiği gibi birçok konu hakkında bilgiler verilmekte. Bu bilgilerin ışığında yapacağınız bakıcılık mesleğin de sabırlı olmanız gerekmektedir. İleriki yaşlarda insanların daha alıngan ve kırılgan olduklarını bilmeniz ve bu durumu göz önüne alarak gerek konuşmalarınızda gerekse davranışlarınızda daha seçici olmanız gerekmektedir.

Evlerde özel olarak bakıma muhtaç kişiler olduğu gibi, sokağa atılmış birçok yaşlı kişi de zor durumda ve bakıma muhtaç. Birçok şehirde bulunan sosyal yardım kurumları ve dernekleri tarafından tespit edilen bu kişiler devlet tarafından yaptırılan yaşlı sığınma evlerine ve huzurevlerine yerleştirilmekte. Hayatlarının geri kalan kısımlarını burada geçiren yaşlı kimselerle de deneyimli ve alanında uzman bakıcılar ilgilenmekte. Hayatta her şey  maddiyat değildir, bir dua sizi ömür boyu koruyabilir.

Bir önceki yazımız olan Bu Son Fasıldır Ey Ömrüm başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.