Yaşlılarda Sık Görülen Şeker Hastalığına Karşı Tedbirler

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kimyasal ve doğal olmayan maddelerin sıkça tüketilmeye başlaması bazı hastalıkların da türemesine neden oldu. Yediğimiz içtiğimiz maddelerin içerisinde bile birçok kimyasal madde bulunması farklı hastalıklara neden oldu. Giydiğimiz elbiselerde yün yerine plastik maddelerin naylon şeklinde yapılması ile birlikte kimyasal renklendiricilerin kullanılması yine birçok hastalığın türemesinde etkili oldu. Sürekli kimyasal maddelere maruz kalıyor olmamız, ister istemez birçok hastalığında oluşmasına sebebiyet verdi. Özellikle de yaşlı insanlarda sıkça rastlanan bazı hastalıklar var ki; bunları artık genç bireylerde bile görmeye başlıyoruz.

Yaşlı insanların vücutlarının yıpranması, metabolizmalarının fazla çalışma neticesinde organların da zarar görmesine neden oldu. Bu süreçte birçok yaşlı insanda benzer hastalıklar türemeye başladı ve sıkıntılar biraz daha arttı. Şeker hastalığı da bu en sık yaşlılarda görülen hastalıklardan bir tanesi.

Pankreas ismi verilen ve hormonların salgılanmasında sorumlu olan bezin işlevini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanan şeker hastalığı insülin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Normalde her insanın vücudunda sağlıklı olan her bireyde salgılanan insülin hormonu eğer yeteri kadar salgılanmazsa, vücut bir şekilde bunun farkına varıyor ve buna göre tepki vermeye başlıyor. Özellikle elde ve ayakta şişmelerin görülmesi, kişinin zaman zaman hareket etmeye gücünün olmaması, sürekli elde ve ayakta yaraların oluşması ve bu yaraların kolay kolay iyileşmemesi görülen en büyük sıkıntılar arasında yer alıyor. Özellikle de yaşlı insanlarda görülen bu durumun derhâl çözülmemesi hâlinde kişilerin şeker hastalığından vefat etmesi bile söz konusu olabiliyor. Uzun süre aç kalması doğru olmayan şeker hastalarının bu sürede bayılması da neredeyse kaçınılmaz olan durumlar arasında yer alıyor. O yüzden şeker hastalarının şekerin aniden düşmesi durumlarında hemen şekeri dengeleyecek şekilde besinleri yanlarında taşıması gerekir.

Eğer gün içerisinde çok fazla su içiyorsanız bu durum sizin şeker hastası olma olasılığınızı artırabilir. Çok fazla yemek yeme ihtiyacı hissediyorsanız ve sofradan kalktığınızda bile tam bir tokluk hissi oluşmuyorsa bu durum da yine şeker hastası olma olasılığınızı artırıyor.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Olan Kişilerin Psikolojik Durumu başlıklı makalemizde danışmanlık hizmeti veren firmalar, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.