Yaşlılarda Romatizma

Her ne kadar romatizma sadece yaşlılarda görülen bir sıkıntı değilse de yaşlı kişilerde sık sık gözlemlenmektedir ve günlük hayatlarında sağlamak istedikleri standardı oldukça düşürmektedir. Romatizması olan yaşlılar, kendi evlerinde ya da yaşlı bakım evlerinde, bakıcıların nezaretinde çok daha rahat bir hayat sürerler, zira eklem ağrısı yaratan yaşlılarda romatizma kimi zaman gündelik işlerini tamamlamayı bile acı verici bir serüvene çevirmektedir.

Bilindiği gibi insan vücudu kas, kemik ve eklem gruplarının yardımı ile hareket eder. Romatizma rahatsızlığı en genel anlamı ile eklemleri diğer yapılara bağlayan dokuları etkilemektedir. Sonuç olarak belli eklem gruplarında acı ve ağrı, şişme ve hatta hareketsizliğe sebep olabilir. Romatizmanın bu genel ismin altında toplanan farklı türleri mevcuttur. Örneğin iltihaplı, yıpranmaya bağlı veya kireçlenmeli olabilmektedir. İltihaplı romatizma genetik veya kronik olarak görülebilse de kireçlenme ve yıpranma seneler içerisinde artan iki durum olduğundan, yaşlılarda romatizmanın sık sık görülmesinin ana nedenleri olarak sıralanırlar. Ayrıca kişi ne kadar kilolu ise romatizma görülmesi ihtimali de o kadar yükselir. Yaşlılarda romatizma eklem ağrısının yanı sıra güneşe ya da soğuğa hassasiyet, el ile ayaklarda renk değişimi, deri döküntüleri vb. pek çok şekilde de kendini belli edebilir.

Bakıcıların da yardımı ile yapılabilecek gündelik düzenli hareket veya egzersizler rahatsızlığın seyrini yavaşlatabilir ya da göstergelerinin verdiği sıkıntıyı yatıştırabilir. Ayrıca romatizması olan yaşlılar doğru şekilde planlanmış bir beslenme programına uymalı eğer var ise fazla kilolarından kurtulmalıdır. Bu şekilde ağrılar biraz daha azalacak ve hareket etmek daha kolaylaşacaktır. Öte yandan iltihaplı romatizmalarda ilaç kullanımı şarttır. Doktorun yaşlı kişiye verdiği ilaçların düzenli kullanımı da bakıcı tarafından takip edilmeli, ilacın etkileri gözlemlenerek ilgili mercilere iletilmelidir. Özellikle bu en baştan itibaren gözlemlenmelidir ki uzun süre ilaç kullanımından sonra ortaya çıkabilecek yan etkiler fark edilebilsin ve sonuçta buna göre önlem alınabilsin.

Yaşlılarda romatizma kişiyi sınırlayan bir rahatsızlık olduğundan bakıcılar günlük işlerin halledilmesi ve kişinin ihtiyaçlarının karşılanması gibi konulardan da sorumlu olacaklardır. Bakıcı kişinin önceden romatizma konusunda bilgi edinmesi oldukça faydalı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarda Parkinson Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.