Yaşlılarda Eklem Ağrıları ve Uygulanması Gereken Bakım Stilleri

Yaşlılık sancılı bir dönemdir ve bu dönemin sağlıklı geçebilmesi için ölüm fikrine alışmamak gerekmektedir. Yaşlılık sonucunda vücudunuz zayıf düşer ve vücudunuz bazı işlemleri daha yavaş olarak gerçekleştirmeye başlar. Ayrıca, yaşlılık psikolojisi yalnızlık ve ölüm korkusu üzerine kuruludur. Bu sebeple yaşlıların hayata geri kazandırılmaları oldukça uzun sürecek bir durumdur. Yaşlılar ile yakından ilgilenilmesi ve yaşlıların isteklerine eksiksiz olarak cevap verilebilmesi oldukça önem taşıyan bir durumdur. Sürekli yatan yaşlıların bakımları daha özenli yapılmalı ve yatalak hastaların tüm yatak içi ve dışı bakımları gerçekleştirilmelidir. Yatalak yaşlıların hareketlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple yaşlı doktorunun belirlediği egzersizler yaşlı bireye uygulanır. Egzersizlerin düzenli olarak uygulanması büyük önem taşıyan bir durumdur. Yaşlı bakımı yapan bireylerin dinç ve güler yüzlü bireyler olmaları gerekmektedir.

Tenimiz bütün bedenimizi kaplar. Yaşlı bireyin teninin temizliği oldukça önemli bir konudur ve yaşlı bireyin herhangi bir hastalığa yakalanmamasını sağlar. Yaşlı bakıcılar, sürekli olarak kendilerini geliştirebilecekleri ve meslekleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecekleri seminer, sergi ve müzelere katılım göstermelidirler. Yaşlı bakıcı, Genel ve lokal vücut temizliği konusunda bilgiye sahip olmalı ve bakım sırasında ihtiyaç duyabileceği tüm malzemeleri yanında bulundurmalıdır. Havlu, leğen, ağız ve vücut bakım malzemeleri, kirli torbası, dezenfektan ve lif yaşlı bakımında ihtiyaç duyulabilecek araç-gereçlerdir. Yaşlıların kendilerine yeterli olamadıkları ve kendi bakımlarını gerçekleştirmekte zorlandıkları dönemlerde yaşlı bakıcılarına olan ilgi artmaktadır. Bazı durumlarda yaşlı kendini yalnız ve terk edilmiş hissedebilir. Bu his oldukça yaralayıcı ve üzücü bir his olacaktır. Yaşlının yalnız hissetmemesini sağlamak yine yaşlı bakıcısının elindedir. Yaşlı bireyin gidişatı konusunda yaşlı yakınları mutlaka bilgilendirilmelidir. Ağrıların tıptaki açıklaması oldukça kafa karıştırıcı olabilmektedir. Yaşlılarda eklem ağrılarının temel nedeni kaslar, kemikler ve liflerde meydana gelen aşınmadır. Bu aşınma vücutta dengesiz ağrıların oluşmasına neden olur. Yaşlı bakıcısı, yaşlı bireyi rahatlatmak üzere masaj seansları gerçekleştirmelidir. Masaj seanslarında mümkünse rahatlatıcı özelliğe sahip yağlar veya kremler kullanılmalıdır. Ağrıların kesilmesi üzere sürekli olarak ağrı kesici kullanmak zararlı olabilecek bir uygulamadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Kişiler Özel İlgi Beklerler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.