Yaşlılarda Alzheimer Bakımı

Alzheimer yaşlanan kişilerde en sık rastlanan rahatsızlıklardandır ve çoğu zaman aile üyelerinin çabası bakım için yeterli olmaz. Bu noktada yaşlı bakıcıları devreye girer. Fakat Alzheimer bakımı oldukça zorlaştıran bir problemdir. Alzheimer ile baş eden bakıcıların bilmesi faydalı olacak birçok ipucu bulunmaktadır.

Bu ipuçlarından ilki Alzheimer durumu olan yaşlı için sabit bir hayat yaratmaktır. Bu kişilerin hayatında verilecek daha az karar ve daha çok düzen olmalıdır. Bunun en kolay yolu da kişinin daha önceki hayatına da uygun olacak şekilde gündelik bir plan oluşturmak ve ona göre yaşamaktır.

Bir diğer nokta ise yaşlıyı tamamen bakıcılara bağımlı kılmamak ve tek başına yaptığı aktiviteleri desteklemektir. Yapabildiği işler, kişi yerine yapılmaya çalışılmamalıdır. Bunun yerine sadece ihtiyacı olan konularda yardım edilmelidir. Alzheimer ile yaşayan bir yaşlı oldukça hassas olacaktır. Bakıcılar zaten hassas olan bu kişileri daha yoksun ve muhtaç hissettirmemeli ve öz saygılarını korumaları açısından sabırla yaklaşmalıdır. Kimi zaman çocukça ya da bıktırıcı durumlarla karşı karşıya kalınsa da yaşlılara çocuk gibi ya da bıktırıcı oldukları hissettirilerek karşılık verilmemelidir. Çoğu zaman yaşlı tarafından bu tutumun nedeni dahi anlaşılamayabilir.

Yaşlılarda Alzheimer bakımı iki noktayı göz önünde bulundurmayı gerektirir. Bunlardan ilki yaşlının önünde, onun hastalığını ya da hakkındaki planları ailesi ile bile konuşmamaktır. Bu konuşmalara ya kendisi de katılıyormuş gibi hissettirilmeli ya da konuşmalar özel olarak gerçekleştirilmelidir. İkinci nokta ise yaşlının kendisi ile tartışmaktan kaçınmaktır. Tartışma hem bakıcı kişi üzerinde hem de hastada stres ve duygu yükü yaratır. Bu da hem rahatsızlığın seyrini hem de bakımın kalitesini etkiler. Tartışmak yerine iletişimi basitleştirmeye çalışmak ve eğlence tabanlı bir ilişki yaratmaya çabalamak en akıllıca tercih olacaktır. Bu şekilde karşılıklı anlaşılma kolaylaşabilir ve yaşlı kişi kendini daha mutlu hisseder.

Son olarak dikkat edilmesi gereken konu Alzheimer durumu olan kişinin güvenliğidir. Kaybolmalar ve çekip gitmeler sık sık yaşandığından bu gibi konularda önceden önlem alınması en doğrusu olacaktır. Yaşlıdaki hafıza ve fiziksel yeterlik kaybı evde dahi kişinin yaralanmasına sebep olacak durumlara yol açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İdeal Yaşlı Bakımı Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.