Yaşlılara Yönelik Hizmetler

Yaşlı bakımı oldukça zorlayıcı olabilecek bir meslektir ve yaşlı bakımı mutlaka yaşlılar hakkında yeterli bilgiye sahip bireyler tarafından yapılmalıdır. Özellikle Türk toplumu gibi geleneklerine önem veren toplumlarda yaşlı nüfusuna büyük önem verilmektedir. Yaşlı nüfusuna önem verilen toplumlarda, yaşlı bireylere yönelik hizmetlerin çeşitliliği daha fazladır. Bu gibi toplumlarda bağımlı yaşlı nüfusunun her ihtiyacı karşılanmak zorundadır. Bakımevleri, huzurevleri ve bakıcı hizmetleri yaşlılar tarafından en çok tercih edilen hizmetler arasında yer almaktadır. Yaşlılık, yalnızlık duygusunu beraberinde getirmekte olan bir kavramdır. Yaş ilerledikçe insanlar hayata karşı yalnız oldukları gibi katı bir düşünce içerisine girerler. Bu düşünce yaşlıları en çok yıpratan düşüncelerden biridir. Yaşlılar, çocuklarının kendilerinden farklı bir hayat kurması sonrasında yalnızlık sendromu adı verilen duyguyu daha sık hissetmeye başlarlar.

Yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere verilen hizmetler, bölgedeki yaşlı nüfusunun yoğunluğu ile büyük oranda ilgilidir. Yoğun yaşlı nüfusuna sahip ülkelerde genç ve yaşlı arasındaki denge çok iyi korunabilmektedir. Yaşlıların hizmet yoksunluğuna bağlı olarak yalnızlık hissetmeleri genç nüfus ile aralarında çalkantılı bir bağ kurmaktadır.  Gerekli bakımı alamayan yaşlıların diğer yaşlılara oranla daha huysuz bir yapıya büründükleri bilinmektedir. Yaşlılık, psikolojik yapıyı büyük oranda etkileyen bir dönem olarak bilinmektedir. Yaşlılık insanların genel yapısında bozulmalara yol açabilecek bir dönem olduğundan yaşlı bakıcıları bakımını yaptıkları yaşlı bireyin psikolojik yapısının mümkün olduğunca dengede tutulmasına özen göstermelidirler. Bu dengeyi sağlayabilecek en önemli birey yaşlı bireyin ailesinden sonra yaşlı bakıcısıdır. Yaşlı bireyin hayatında bu denli büyük rol oynayan yaşlı bakıcılarının özenle seçilmeleri şarttır. Mümkünse yaşlı bakıcısı seçilmeden önce hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Yaşlı bakıcıları arasında şiddetle eğilimi olan birçok birey bulunmaktadır. Bu bireyler sıkça gazete ve televizyonlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu haberleri görmek ve duymak bizlerin çocuklarımızı, hastalarımızı ve aile büyüklerimizi bakıcılara emanet etmemizi zorlaştırır. Fakat bu konuda endişe duymamak üzere uygulanması gerekenler çeşitlidir. Yaşlı bakıcısı adayı hakkında yapılan küçük çaplı bir araştırma dahi sizlerin yaşlı bakıcısı adayı hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak niteliktedir.

Bir önceki yazımız olan Evinizdeki Yaşlı Akrabalarınızın Mutluluğu İçin Doğru Tercih başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.