Yaşlılara Nasıl Davranmalıyız?

Hem yaşlı bakan kimseler için hem de evinde ebeveynine kendisi bakmak zorunda olan kişiler için bu durumun tam bir sabırdan ibaret olduğu bilinmelidir. Sabrınızın sürekli sınanacağını unutmamalısınız. Her zaman hiç beklemediğiniz bir şey ile karşılaşabileceğinizi bilmeli ve hiçbir şeyin size sürpriz olmaması gerektiğini öğrenmelisiniz. Eğer bunu öğrenemezseniz sürekli farklı sorunlar ile uğraşmak zorunda olabilirsiniz. O yüzden yaşlı insanlara karşı sabırlı olmanın ilk şartının her şeyi bekleyebileceğiniz olduğunu unutmamalısınız.

Yaşlı insanlara karşı muamelede bulunurken onları kırmamaya çok dikkat etmelisiniz. Unutmamalısınız ki o da bundan yıllar öncesinde sizin gibi bir gençti ve yine unutmamalısınız ki yıllar sonra siz de onun gibi yaşlı olacaksınız. O yüzden çocuklarınızın size karşı nasıl davranmasını istiyorsanız sizde büyüklerinize karşı o şekilde davranmalısınız. Çocuğunuzun sizin her hâl ve hareketinizi öğrendiğini ve kendine rehber olarak gördüğünü bilmelisiniz. Siz şu anda yanınızda duran ebeveyninize nasıl davranıyorsanız, çocuğunuzda bu davranışınızı görecek ve belleğine kaydedecektir. İlerleyen zamanlarda siz yaşlandığınız zaman çocuğunuzun yanında kalmanız gerekirse, o zaman da çocuğunuz sizin yaptıklarınızı hatırlayacak ve aynı hareketleri size yapacaktır.

Yaşlı insanlarla bir arada yaşamanın kolay olduğunu kimse söyleyemez. Belirli bir yaşa gelince ve insan çok fazla sıkıntıya katlanınca, ister istemez bazı huylar ve kurallar edinir. Bu huy ve kurallara göre hayatın şekillenmesini istemeye başlar. Hayatındaki her şey pek tabii ki istediği şekilde olmayacaktır. Bu durum da o yaşlı insanın hayatı hem kendisine zehir etmesine hem de etrafındaki insanların hayatının zehir olmasına neden olur. Öncelikle yanınızda bakmak istediğiniz yaşlı insanın bu halinin farkında olmalı ve buna göre kendi toleransınızı ayarlamalısınız.

Yaşlıların çok huylu ve aksi insanlar olması kuvvetle muhtemeldir. Ancak buna rağmen o insanların tahmin edemeyeceğiniz kadar duygusal olduklarını da unutmamanız gerekir. Çok zorlu bir hayat yaşadıklarını, çok sayıda sevdiği insanın belki de gözlerinin önünde can verişlerine tanık olmak zorunda olduklarını, yaşın ilerlemesi ile birlikte artık günlük hareketlerini bile yapmaya güç yetiremez bir hâle gelişlerini unutmamalı ve onlara sevgiyle yaklaşmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakım Hizmetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.