Yaşlılar için Güvenlik Rehberi

Yaşlılıkta fiziksel eylem azaldığından ötürü güvenlik gibi bir konuda daha dikkatli olunması gerekir. Tatsız olaylarla karşılaşmamak ve onları önceden engellemek için güvenlik rehberine göz atmak faydalı olur.

Yaşlılığın getirdiği sıkıntılardan birisi güvenliğe duyulan ihtiyacın artmasıdır. Çünkü yaşla ilgili beliren sorunlara bağlı olarak güvenlik zafiyeti doğuracak durumlar oluşabilir. Tüm bu sebeplerce yaşlılıkta güvenlik rehberi önem kazanmaktadır. Bunları kişinin kendisi uygulayacağı gibi bakıcının da uygulaması gerekir.

Öncelikle kapının her zaman kapalı ve kilitli olması önemlidir. Sadece dış tehdide karşı değil, örneğin bunama gibi hastalıklarda hastanın kendisini dışarıda bulmaması için kapıyı kilitli tutmak gerekir. Zil çaldığında ise mutlaka gelen kişinin kim olduğu kapı açılmadan öğrenilmelidir, maddi taleplerde bulunulduğunda geri çevrilmelidir. Telefonun her an ulaşılabilecek bir mesafede ve belirli tuşlarına acil numaraların kodlanması çabukluk açısından iyi olur. Ambulans, polis gibi numaraların telefonun hafızasında bulunmaları gerekir. Dolandırıcılar bazen oldukça ikna edici olabilmektedirler, istedikleri şeyler ne olursa olsun karşılanmamalı, resmi görevli vb. olarak kendini tanıtan kişilerin kimliklerine bakılmalı, geldiklerini söyledikleri kurumdan bilgileri teyit edilmelidir. Böylesi durumlar dolandırılmayı engelleyecektir. Ev içerisinde barındırılacak para, takı gibi eşyaları ortalıkta bırakmamak, mümkünse bankada tutmak daha iyi olacaktır. Böylece hırsızlık gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Sizden imza isteyen kişilere imza atmayacağınızı söyleyin. Yanınızda gereğinden fazla para bulundurmayın, dışarıya çıkarken ufak meblağlar taşıyın. Dışarıda sizi gasp etmek isteyenler olabileceği için tenha yerlerden uzak durun, çantanıza ve cüzdanınıza dikkat ediniz. Bu tür adli olayların yanı sıra zehirlenmelerin önüne geçmek için havalandırma doğru çalışmalı, gazlar kullanılmadığında vanadan kapatılmalı, elektrikli ürünlerin fişleri çekilmeli, banyo ve tuvalet zemini kaygan kaplamaya sahip olmamalı, ocağın kapalı olduğundan her fırsatta emin olunuz, ilaçları kutularını karıştırmayacak şekilde koyunuz ve doktor tavsiyesine uyarak ilaç kullanınız. Yaşlılıkta güvenlik temel noktalara dikkat edildiğinde zor olmayacaktır. Zaten güvenli bir yaşlılık için gereklidir.

Yaşlılıkta güvenlik dış sebeplere bağlı olarak bozulabileceği gibi içsel ve tamamen ev ortamından kaynaklanan durumlarda da aksaklığa uğrayabilir. Özellikle ev kazaları yaşlılıkta dikkat edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bir önceki yazımız olan Bakım için Evde Gerekli Ortamı Yaratmak başlıklı makalemizde evde bakım, evde bakım hizmeti ve evde bakım ortamı hakkında bilgiler verilmektedir.