Yaşlılar İçin Bakımevleri

Yaşlılık dönemi insanın kendini oldukça yalnız hissettiği bir dönem olarak bilinmektedir. Yaşlı birey hayatının bir bölümünden sonra çevreden soyutlanmaya ve sosyal hayattan uzaklaşmaya başlar. Yaşlılık döneminde düşüşe geçen özgüven ve kişisel saygı nedeniyle bazı yaşlılar toplumsal hayatta yaşayabileceklerinden korkmakta ve sosyal hayattan uzak durmaya özen göstermektedirler. Yaşlı bakımevlerindeki yaşlı bakıcıları, yaşlı yakınlarınızın sosyal hayata geri kazandırılması üzere uğraş vermektedirler. Yaşlılar zorunda kalınmadıkça bakımevlerinde bakım görmemelidirler. Toplumda huzurevlerine ve bakımevlerine karşı kötü bir algı bulunmaktadır. Yaşlı yakınlarınız ister istemez bu algından etkilenecek ve kendisini uzaklaştırmak istediğinizi düşünecektir. Yaşlı bakıcı hizmeti hastayı daha rahat hissettirecektir. Yaşlı bakımının ev ortamında yapılması yaşlının kendini daha güvende hissetmesine sebebiyet verecektir.

Yaşlılar, çeşitli hastalıklardan mustarip olabilirler ve bazen bu hastalıklar oldukça sancılı bir süreç oluşturabilir. Bu gibi durumlarda bakımevleri hastanın kendisini evinde gibi hissetmesi üzere uğraş verirler. Bazı durumlarda bakımevleri, bünyesinde bulunan yaşlı bakıcısı hizmeti veren bireyler ile birlikte yaşlıyı evine yollayabilir. Yaşlı bakımı zahmetli ve ince bir iştir. Yaşlı bakıcısı dakik, dikkatli ve özverili olmalıdır. Çalışma disiplinine uygun olarak çalışabilecek bireyler özellikle tercih edilmelidir. Yaşlı bakıcısı hizmetinin başlıca amacı Türkiye’nin her bölgesinde bulunan ve bakıma ihtiyaç duyan yaşlı bireylere gerekli bakımı sunabilmek ve onları mutlu edebilmektir. Konusunda profesyonel yaşlı bakıcıları diledikleri yerde çalışabilirler. Yaşlı bakımı, yaşlı nüfusunun hızla artması sonucunda bir gereklilik haline gelmiştir. Dünyada yaşlı bakıcısı hizmetine duyulan ilgi artmıştır. Yaşlılık çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu sebeple yaşlılık döneminde oluşabilecek hastalıklara karşı kendimizi korumamız esastır. Yaşlı bakımevleri, değer verdiğiniz büyüklerinize en verimi hizmeti sunabilmek üzere kurulmuştur ve günümüzde milyonlarca insan yaşlı bakımevlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilmektedir. Yaşlı bakıcısı, yaşlı bireyin ihtiyaçlarını belirleyebilecek yapıda olmalıdır. İlaç ve beslenme desteği e uygun şekilde yapılmalı ve yaşlı bireyin memnuniyeti sağlanmalıdır. Yaşlı hastayı motive eden unsurlar belirlenebilmeli ve hastanın psikolojik yapısı hakkında bilgiye sahip olunabilmelidir. Hastayı tanıyan bir yaşlı bakıcısı, hastası için en uygun hizmeti verebilecek yapıdadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Temin Etmeden Önce Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.