Yaşlılar İçin Açılan Kurslar

Ülkemizde emekli olma yaşının yüksek olması kişilerde belirli yaş sonrasında daha çok hastalıkların ortaya çıkmasını artırmakta.  Vücudun belirli bir yaştan sonra fiziksel ve ruhsal olarak düşüşe geçmesi kişilerin verimliliklerini düşürmekte , bu yüzden yaşlılık dönemlerinde hastalıklarla başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar.

Seneler boyu çalışarak, didinerek geçirilen ömrün en güzel ve huzurlu yılları yaşlılık döneminde geçirilir. Fakat yoğun iş stresi, özel hayatlarda yaşanan problemler nedeniyle ruhsal olarak bunalıma giren yaşlıların fiziksel olarak da rahatsızlandıkları ve çoğunun ömürlerinin sonbaharını hastanelerde geçirdikleri görülmektedir. Bunlardan korunmak ve sağlıklı, huzurlu bir yaşlılık dönemi geçirmek sizin elinizde. Hayatın her şeye üzülmeye değmeyecek kadar kısa olduğunu düşünerek bu serüvene başlamanız gerekmekte. Bunun yanında hayatı sizin için değerli kılan evlatlarınız var ise sizden mutlusu yok demektir. Bu yüzden kendi doktorunuzun kendiniz olmanız gerekir. Motivasyonunuzu ve moralinizi yüksek tutarak hayata sımsıkı bağlanın ki hayatta size güzelliklerini göstersin.

Büyük şehir belediyeleri tarafından son zamanlarda halk eğitim merkezlerinde yaşlılar için açılan birçok kurs ve seminer bulunmakta.  Buralarda el işlerinden tutun da koro çalışmalarına kadar birçok alanda eğitim verilmekte. Günün belirli saatlerinde açılan bu kurslardan hobiniz olan bir alanı veya öğrenmek istediğiniz bir alanı seçebilirsiniz. Genellikle emeklilikten sonra kısa süreli bir bunalım devresine giren bireyler için ruhsal olarak rahatlama ve dolu vakit geçirme yeri olan kurslar da hem yeni arkadaşlıklar ediniyor,  hem de günlerinizi zevk dolu saatlerle geçiriyorsunuz.

Hemen hemen her ilde yavaş yavaş başlayacak bu kurslar aynı zamanda ücretsiz ve halkın her kesimine açık. Önemli olan yaşlı kişilerin hayattan beklentilerinin bitmemesi ve onları hayata bağlamak olan bu kurslara katılımınız sonucunda sertifikada kazanma hakkına sahip oluyorsunuz. Eğer sizinde bulunduğunuz il veya ilçelerde bu tür kurslar var ise en kısa zamanda başvuru yapın ve hayatınıza farklı bir renk katın. Böylelikle hem sosyal hayatınız gelişmiş olacak hem de ruhsal olarak rahatlamış olacaksınız. Ömrünüzün en güzel yıllarında en güzel günler sizlerin olsun.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarımıza Sahip Çıkalım başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.