Yaşlılar Evde Yaşlanmak İstiyor

Gelişmiş ülkelerin en büyük problemi yaşı ilerlemiş olan kişileri huzur evlerine bırakmaktır. Son yıllarda ülkemizde özelliklede batı bölgesinde bu bizim içinde bir problem olmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre 20 yıl sonra Türkiye’nin nüfusu %20 daha yaşlı olacak. Ayrıca aynı araştırmanın sonuçlarına göre yaşlılar yaşlanırken evde sevdikleri ile beraber olmak istiyorlar. Bu nedenle yaşlılara evde bakım yapılması gerekmektedir. Eğer bunu siz yapamayacağınızı düşünüyorsanız ve evde ilgilenecek birisi bulunmuyorsa bu durumda evde Yaşlı bakıcı hizmeti alabilirsiniz. Çünkü yaşlılarında bakıma ihtiyacı vardır ve durumlarına göre günde, haftada ya da ayda bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Yaşlı bakıcılarda onların bu ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olmaktadır.

Yaşlı insanların tek sorunu evde yaşlanmak istemeleri değildir. Ayrıca birçok yaşlı evde yaşlanmayı tercih etse bilse sevdikleri onlara çok fazla zaman ayırmadıkları ve onları ayak bağı olarak gördükleri için bu onları bir umutsuzluğa sürüklemektedir. Bu umutsuzlukta beraberinde psikolojik sorunları getirir. Bu nedenle elimizden geldiğinde evimizdeki ya da çevremizdeki yaşlı insanlar ile ilgilenmeli ve onların kendilerini yalnız hissetmelerinin önüne geçmeliyiz. Çünkü ancak bu şekilde toplumdan kopmuş ya da kopmak üzere olan kişileri topluma geri kazandırabiliriz. Ayrıca bu konuda Yaşlı bakıcı hizmeti veren kişilere de büyük bir görev düşmektedir. Çünkü yaşlı insanlar ile genelde onlar ilgilendiği için ihtiyaçlarının ne olduğunu çok iyi belirlemeli ve buna göre hizmet almalılar.

Birçoğumuz Yaşlı bakıcı hizmeti sunan kişiler ile çalışmak ister ancak hangi özelliklere sahip olan kişileri seçeceğimize karar veremeyiz. Eğer kararsızsanız birkaç özelliğe dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Öncelikle yaşlılar evlerde yaşlanmak istedikleri için onları geçici süreliğine de olsa huzur evlerine gönderme gibi bir düşünceniz olmasın. Bunun yerinde size gerektiği zaman evde yatılı olarak hizmet sunacak olan bir yaşlı bakıcı bulabilirsiniz. Ayrıca yaşlı bakıcının iyi ve düzenli bir aile hayatını olması da önemlidir. Bunun yanı sıra sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarının olmamasına da dikkat ettiğinizde sizin için en ideal olan yaşlı bakıcıları bulabilir ve bu yaşlı bakıcılar ile çalışabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlıların Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.