Yaşlı Yakınlarının Yaşlı Bakımı Konusunda Bilmesi Gerekenler

Yaşlılık her bireyin yaşaması gereken zor bir dönemdir ve yaşlılık beraberinde birçok problemi getirmektedir. Yaşlılık her bireyde farklı şekilde baş gösteren göreceli bir kavram olsa da günümüzde bakıma muhtaç yaşlıların sayısı oldukça fazladır. Hızlı bir artış gösteren yaşlı sayısına bağlı olarak yaşlı bakım hizmetlerinde kısa zamanda büyük oranda artış gösterilmiştir. Yaşlı bakıcı hizmeti yaşlı bakımı için en çok tercih edilen hizmet tiplerinden biridir. Yaşlı bireyler huzurevleri veya bakımevlerinden ziyade alışkın oldukları ev ortamında bakım görmekten daha büyük zevk almaktadırlar. Yaşlı bireylerin evleri bakıma uygun olarak düzenlenebilir yapıdadır. Herhangi bir hastalıktan mustarip yaşlı bireylerin bakımı yaşlı bakıcı tarafından gerçekleştirilebildiği gibi hasta bakıcısı tarafından da gerçekleştirilebilmektedir.

Hastalık durumu yaşlılık sürecinde oldukça olasıdır. Vücut dirençleri oldukça hassas ve zayıf olan yaşlı bireylerin bakımları özenle yapılmalıdır. Yaşlı bireylerin bakımında herhangi bir hata yapılması diğer bakım hizmetlerinde de görülebileceği üzere geri dönülemez sonuçlara yol açmaktadır. Bakım hizmetleri konusunda uzman yaşlı bakıcısı adayları bakıcı seçiminiz için uygun bireylerdir. Fakat çok değer verdiğiniz aile büyüğünüzü bir yabancının ellerine teslim etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Güvenilir kaynaklara bağlı olarak yapılan detaylı bir araştırma sonucunda aklınızda oluşturduğunuz yaşlı bakıcısı modeline uygun bir yaşlı bakıcısı sizlere hizmet vermek üzere görevine başlayabilir. Yaşlı bakıcılarının referansları ve deneyimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Mümkünse yaşlı bakıcısının önceden çalıştığı aileler ile görüşülmeli ve yaşlı bakıcısının vizyonu hakkında bilgi edinilmelidir. Yaşlı bakıcıları, günlerinin büyük bir kısmını yaşlı bireyler ile geçirmeye hazır olmalıdırlar. Yaşlı bireyler ile vakit geçirmekten hazzetmeyen bireylerin yaşı bakıcılığı mesleğini tercih etmeleri tavsiye edilmez. Yaşlı bireyler geleneklerine bağlılık gösterebilirler ve yaşlı bakıcılarının bu geleneklere karşı hoşgörülü davranmaları gerekmektedir. Yaşlılık, yalnızlığın ağır bastığı bir dönem olduğundan yaşlı bakıcıları bakımını gerçekleştirdikleri hastalara bu dönemde destek olmaları gerekmektedir. Yaşlı bakıcısı yaşlı bireyin bakım işlemini gerçekleştirirken onu mahcup bir duruma sokmamalıdır. Yaşlı bireyin ailesi yaşlının gidişatı veya varsa hastalığı konusunda bilgilendirilmelidir. Yaşlı yakınları, yaşlı bakıcısının bakım stilini yakından takip etmeli ve ideal yaşlı bakımı stilleri konusunda daha fazla bilgi edinmeye özen göstermelidirler.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Ve Yaşlı Psikolojisi İlişkisi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.