Yaşlı Ve Yaşlı Bakıcısı Arasındaki İlişki

Yaş ilerledikçe insanların sevgiye duydukları ihtiyaç artmaktadır. Fakat sevgi arayışı ile sevgi beklemek birbirlerinden oldukça farklı kavramlardır. Kendini toplumdan büyük ölçüde soyutlayan yaşlı birey için sevgi beklediğini vurgulamak oldukça zordur. Bu sebeple yaşlı psikolojisi konusunda bilgi birikimine sahip bireyler yaşlı yakınınızı hoşnut edebilirler. Yaşlılar hakkında deneyim sahibi olan bireyler, yaşlı bakıcısı olmak üzere eğitim gördükten sonra özel sektörde veya devlet kurumlarında yaşlı bakıcı olarak çalışabilir duruma gelirler. Yaşlı bakıcısı sertifikasına sahip olan bireyler, yurtdışında da çalışma hakkına sahiptirler. Yaşlıları seven ve onlara karşı sevecen bir tutum izleyen yaşlı bakıcıları işlerinde başarılı olabilirler. Yaşlı bakıcılığı mesleği sevgi, şefkat ve özveriyi içerisinde barındıran bir meslektir. Yaşlı bakıcısı hayatının büyük bir kısmını yaşlı birey ile geçirmeye hazır olmalıdır. En azından zamanının en az 12 saatini yaşlı bireye ayırabilmelidir. Yaşlılar ile iletişim kurmakta başarılı olan bireyler, yaşlı hastalar veya bakıma muhtaç yaşlılar ile kolayca kaynaşabilirler. Yaşlı birey, içerisinde bulunduğu durum gerekçesiyle bakıma muhtaç olduğunu kabul etmek istemez ve yaşlı bakıcısına direnir. Bu gibi durumlar ile sıkça karşılaşan yaşlı bakıcıları, konu hakkında sabırlı davranmalıdırlar.

Yaşlıların huysuz olduklarının düşünülmesinin psikolojik sebeplerinden biri, yalnızlık ve ölüm korkusudur. Yaş ilerledikçe ölüme duyulan korku yapılan araştırmalara göre artmaktadır. Bu korku insanın çevresine karşı kabalaşmasına sebebiyet verir. Hayat tecrübeleri, yaşlıların kendilerini özel hissetmelerine ve genç nesillere örnek olmaları gerektiği fikrine iter. Bu fikir sebebiyle yaşlılar toplumda ayrıcalıklı bir yere sahip olmak isterler. Yaşlı nüfusun en çok saygı gördüğü ülkelerden biri de Türkiye’dir.  Geleneksel yapıya önem veren Türk halkı, yaşlı nüfusu gelenekleri ayakta tutan bireyler olarak görmektedirler. Bu sebeple toplumumuzda yaşlı nüfus büyük oranda saygı görmektedir ve yaşlı nüfusa hitap edebilecek bir sürü hizmet bulunmaktadır. Yaşlı bakıcısı ile yaşlı bireyin birbirlerine alışmaları en az dört haftalık bir dönemde gerçekleşmektedir. Birbirlerine alışan yaşlı bakıcısı ve yaşlı birey arasında kısa zamanda oldukça güçlü bir bağ oluşur. Yaşlı bakıcısının, yaşlı yakınları tarafından sıkça değiştirilmesi yaşlıda kalıcı vuruklara neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yatalak Hasta / Yaşlı Bakıcı Hizmetleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.