Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmeti Veren Firmaları İyi Denetleyin!

Son zamanlarda danışmanlık hizmeti verdiklerini iddia ederek çok sayıda insanın sıkıntı yaşamasına neden olan bireylerin artması nedeniyle tüketicilerin dikkatli olması gerekiyor. Aslında hiçbir iş yeri olmamasına rağmen sağda solda ilan vererek kişileri kendi üstlerine çekmeye çalıştığını, bir hemşire, hasta bakıcı, yaşlı bakıcı ya da çocuk bakıcı gibi ihtiyacı olan kişileri sanki bir danışmanlık firması işletiyormuş gibi kandırarak üzerlerinden para kazanıyor. Bu tür kişilerin temin ettikleri hasta bakıcı, yaşlı bakıcı, hemşire ya da çocuk bakıcısı gibi bireylerin de yeteri kontrolden ve eğitimden geçmediği için ciddi sıkıntılara neden olabildiğini biliyoruz. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalmamak için tabiri caizse çok uyanık olmanız gerekir. Çünkü bu tür yerlerden hizmet aldığınız zaman hem hizmeti veren kişi ile anlaşamamak gibi bir ihtimalinizin olduğunu unutmamalı hem de hiçbir sağlık kontrolünden ya da bir denetimden geçmeden sizinle irtibata geçen bu kişinin bulaşıcı hastalığı olabileceğini, işi daha önce hiç yapmamış bir birey olabileceğini unutmamalısınız.

Hizmeti alan kişilerin sıkıntı yaşamaması için danışmanlık firması olduğunu iddia eden kişinin iş yeri adresini net olarak alması gerekir. Sonrasında görüşmeyi başka bir yerde değil ofiste yapmak istediğinizi söylemelisiniz. Ofisine gittiğiniz zaman kişinin Çalışma Bakanlığı’ndan gerekli izinleri alıp almadığını sormalı ve gerçekten bir danışmanlık firması olarak hizmet vermeye yeterli deneyiminin olup olmadığını denetlemelisiniz. Bu denetimleri sıkı yaptığınız müddetçe sıkıntı çıkma ihtimali de gittikçe azalacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de firma sahibi olduğunu iddia eden kişinin kim olduğu… Firma sahibi ile görüştüyseniz bir medya takip merkezine gidin demiyoruz elbette ama kendi imkânlarınız ile firma sahibi hakkında biraz fikir edinmeye çalışın. Bu tür iş yerleri açan kişilerin başka hiçbir dalda hizmet vermesine izin verilmez. Çünkü danışmanlık firması sahibi olmak tek başına yeterince yorucu bir iştir. Bu işi baştan savma yapmasına izin vermeyen devlet, bu kişileri sadece işleri ile ilgilenmeleri gerektiği için böyle bir sınırlandırmaya tabii tutmuştur. Eğer firma sahibinin farklı işler yaptığını tespit ederseniz, o firmayla çalışmamayı seçmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlıların Halinden Anlayan Birini Bulun başlıklı makalemizde danışmanlık firmaları, danışmanlık hizmeti ve evde hasta bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.