Yaşlı Refakatçisi Kimdir? Görevleri Nelerdir?

Yaşlı refakatçisi ile bakıcısı kimi zaman aynı anlama gelse de pek çok durumda görevleri farklı olmaktadır. Bir meslek olarak yaşlılara refakat etmek demek, yaşlıların evinde ya da yaşlı kişilere hizmet veren kurumlarda kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayarak, onlara göz kulak olmak demektir. Refakatçiler yaşlı kişilerin sağlığına dikkat etmeli ve güvenliklerini sağlamalıdır. Yaşlı kişilere hasta bakıcı yerine refakatçi aranması demek çoğunlukla bu kişilerin yemek yeme, tuvalete gitme, iletişim gibi temel ihtiyaçlarını kabul edilebilir düzeyde karşılayabildiği anlamına gelir. Bu durumda refakatçilerden beklenen görevler yemek hazırlama, bulaşık gibi gündelik işleri halletmek, yaşam ortamını temiz ve düzenli tutmak ve yaşlı kişiye yoldaş olmak, örneğin sohbet etmek ya da kitap okumak olarak sayılabilir. Sağlık açısından ise yaşlıya karşı sorumlulukları sağlıklı bir beslenme planına uymak, kullanıyorsa ilaçlarını düzenli olarak takip etmek, gerek duyulduğunda doktor ya da hastaneye eşlik etmek, ailesi ve doktoruna iletmek üzere kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını gözlemlemektir.

Bir refakatçi hastane odasında ya da yaşlının evinde refakat etmek durumunda kalabilir fakat her durumda en önemli görevi kişiyi uzun süre yalnız bırakmamaktır. Yaşlı refakatçisi her duruma hazırlıklı olmalı ve hızlı hareket edebilmelidir. Bu anlamda müdahale edebilecek şekilde temel ilk yardım bilgisi, yeterli iletişim becerisi ve uygun eğitim düzeyi refakatçilerde aranan özellikler arasında sayılmaktadır. Bu yetiler yaşlı kişinin banka ya da hastane gibi kurumsal işlerini halletmek, telefon ya da mektup ihtiyaçlarını karşılayabilmek gibi nedenlerden dolayı oldukça önemlidir. Refakatçi adaylarının fiziksel ya da zihinsel olarak bir sıkıntısı olmamalı ayrıca sicillerinde suç kaydı bulunmamalıdır. Pek çok refakatçi esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak durumunda kalmıştır. Aynı eve yerleşen refakatçiler olduğu gibi evde kimsenin olmadığı gündüz saatlerinde ya da gereken dönemlerde çağrılan refakatçiler de bulunmaktadır. Her iki durumda da refakatçiden, başka mesleklerde tatil olan günlerde ya da saatlerde çalışması istenebilmektedir. Bu anlamda adaylar işi kabul etmeden önce şartları iyice konuşarak kesinleştirmeli ancak ondan sonra istenen onay ve güveni vermelidir çünkü bu, aile açısından oldukça bağlayıcı bir sözdür.

Bir önceki yazımız olan Yaşlıların Evde Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.