Yaşlı Kişilerin Bakımı ve Yaşlı Bakıcıları

Herkesin bir gün başına gelecek durum olan yaşlılık her kişide farklı özelliklerle ortaya çıkar. Kimi kişilerde unutkanlık tahammül edemeyeceği seviyeye gelirken kimi yaşlılar şeker hastalığı, kalp sorunları, tansiyon problemleri gibi çok çeşitli hastalığa sahip olabilirken kimi yaşlılar felçli ve yatalak olabilirler. Bu sebepten ötürü Yaşlı Bakıcıları tüm bu konularda yardım edebilmek için yeterliliklere sahip olan normal kişiler ya da sağlık çalışanı olan hemşirelerden oluşabilir. Özellikle bakıcıların dikkat etmesi gereken konular vardır bu konular yaşlı kişilerin sahip olduğu sağlık sorunlarına ve ihtiyaçlarına göre değişebilir.  Bakıcılar tüm bu değişkenleri iyice kavrayıp bakılacak her yaşlıya özel yöntemlerle şekilde bakmalıdır.

                Bakıcıların Sahip Olduğu Sorumluluklar

Bakıcı her yaşlının ihtiyacı ve problemine özel olarak bakım hizmetleri verebilmelidir. Yatalak bir yaşlıya bakan bakıcı ile unutkanlık yaşayan bir yaşlıya bakan bakıcıların sorumlulukları aynı değildir. Bu sebepten ötürü bakıcı bu sorunları iyi belirleyebilen ve bu sorunlara uzman, kaliteli ve profesyonelce çözüm bulabilen bir kişi olmalıdır. Genellikle Yaşlı Bakıcıları yaşlının ihtiyacına göre değişmekle birlikte, yaşlının temizlik, beslenme, ilaç takibini yapma, tuvalet ve giyinme gibi ihtiyaçlarından sorumludur. Bu ihtiyaçları layığıyla yerine getirebilmek için çalışan bakıcılar, bir yaşlıyı anlayabilecek empati duygusuna sahip olmalıdırlar ve psikolojisi düzgün kişiler olmalıdırlar. Hasta bakımı diğer bakım hizmetlerinden daha zordur bu sebeple bakıcının gerekli yeterliliklere sahip olması çok önemlidir.

Bakıcı Yaşlıyı Her Zaman Anlayabilmeli

Bir bakıcının en önemli özelliği yaşlıya tam ve doğru hizmeti verebilmesidir. Derdini anlatamayacak durumda olan yaşlıları bile anlayabilmeli ve onların memnuniyetini sağlayabilmelidir. Bu anlayış Yaşlı Bakıcıları için ancak tecrübe ile mümkün olabilmektedir. Genel olarak bir yaşlının ihtiyacını çok iyi bilen bakıcı bunu ancak daha önceden baktığı yaşlılardan çıkarım yaparak onu anlayabilir. Bakıcılar yaşlının sadece konuşmasını değil ruh halini de çok iyi anlayabilmelidirler. Ruh halini anlayamazlarsa onlara davranışları çok düşüncesiz ve yetersiz kalabilir. Bu yüzden bir bakıcının sahip olması gereken en önemli özellik bakacağı yaşlıyı tam ve düzgün şekilde anlayabilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Hizmeti Veren Kişiler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.