Yaşlı Kişiler Özel İlgi Beklerler

Yaş ilerledikçe biyolojik gelişmelerin de yavaşlaması ile birlikte, kişiler geçmişte yaşadıkları hareketli günlerdeki performanslarından uzaklaşırlar. Bu olumsuzluğa bir de yaşa bağlı sağlık sorunları eklenince konu aile bireylerini aşmaya başlar ve profesyonel destek almak şart olur. Burada yaşlı kişilerin bakımlarını ve yapılan hizmetleri anlatmadan önce yaşlılığın da kendi içinde evrelere ayrıldığını belirtmek gerekir. Bu evreleri;

  • 65 yaştan başlayarak on yıllık süreyi içeren genç yaşlılık dönemi,
  • 75 yaş grubundan başlayıp, hareket yetilerinin azaldığı 85 yaş arasını belirten orta yaşlılık dönemi,
  • gerek hareketlerin, gerekse hafıza kullanımının oldukça yavaşladığı 85 yaş ve üzerini kapsayan İleri yaşlılık dönemi olarak açıklayabiliriz.

Yaşlılığın hangi evresi olursa olsun, aile bireyleri tarafından, huzurevi gibi noktalara yerleştirilerek buralarda bakımlarının sağlanması ve hayatlarının devamını sağlamak konusu, ülkemizde çok fazla tercih edilen bir durum değildir. Yaşlılar da kendilerini huzurevlerinde soyutlanmış hissettikleri için psikolojik açıdan da zayıf düşerek başka sorunlara adeta davetiye çıkartırlar. Bu nedenlerle yaşlıların evde bakımları genelde ilk tercih haline gelir. Ancak gerek yaşlı kişilerin evde bakımları, beraberinde pek çok sorunu da getirebilir. Bu sorunlar arasında, kuşak çatışmasına bağlı gerilimler, bakım hizmetinin bazen gözden kaçırılabilmesi, İleri yaşlılık evrelerinde karşılaşılan hafıza zayıflığı, hareket kabiliyetinin azalması gibi uzman bir kişinin müdahalesini gerektiren durumlar, aile tarafından giderilmeye uğraşıldıkça yaşlı kişi aile için manevi yük haline gelebilir. Oysa bu konunun en modern çözümü evde profesyonel desteğin verildiği yaşlı bakımı hizmetidir. Yaşlı bakıcısı, mesleğinin gereklerini yerine getirirken aynı zamanda iyi bir psikolog, anlayışlı bir hemşire ve hepsinden önemlisi yaşlı kişilerle sohbet ederek onların hayata bağlılıklarını devam ettirebilecek sabırda olmaları gerekir. Yaşlı bakıcıları, genel olarak bakıldığında, yaşa bağlı rahatsızlıkların tedavisi ve kontrolü ile ilgilenen doktor ve hemşirelerle, yaşlıların fiziksel aktivitelerinin azalması nedeniyle yaptırılması gereken hareket ve egzersizler için kondisyonerlerle, yaşanılan psikolojik çöküntüyü yok edecek psikolog ve fizyoterapistlerle ve yaşlı bireyin yaşadığı çevrede varlığını sürdüren tüm kişilerle irtibat halinde olabilmelidir. İyi bir yaşlı bakıcısının, yukarıda belirttiğimiz tüm konuların üstesinden gelebilecek yapıda olmasının yanında, deneyimli, eğitimli, iyi bir referans listesine sahip, güvenilir olması son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan İyi Bir Yaşlı Bakıcısı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.