Yaşlı Kadınlar Kemik Kırıkların Daha Yatkın Olur mu?

Yaşlı insanların yaşlın getirmiş olduğu yorgunluk ile beraber yaşadıkları birçok farklı sorun bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Kemik kırılması olayıdır. Yaşlı kadınlardaki kemik kırılması ise menopozla ilişkili bir durumdur. Özellikle östrojen adı verilen hormon belirli bir yaştan sonra vücutta salgılanmamaya başlar. Buna bağlı olarak da vücutta hızlı bir metabolik değişiklik yaşanır. Yaşanan bu metabolik değişikliklerde özellikle insan vücudunda bulunan kemikler üzerinde kendini daha fazla belli etmektedir. Erkeklerde östrojen hormonu seviyesi genç yaşlarda da düşük olduğu için ilerleyen yaşlarda bu hormonun seviyesindeki değişim az olduğu için buna bağlı olan metabolik değişimde erkeklerde az görülür. Ancak kadınlarda ise östrojen hormonu seviyesi genç yaşlarda fazla olduğu ve ilerleyen yaşlarda azaldığı için değişim daha fazla olur ve bu da metabolik değişimlerin daha fazla olmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da yaşlı kadınlarda Kemik kırılması erkeklere göre daha fazla olmaktadır. Özelliklede yaşlı kadınlarda kalça kemiği kırılması oranı erkeklere göre daha fazladır. Ayrıca halk arasında kireçlenme olarak bilinen kemik problemleri de yine kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır.

Kadınların bu özellikleri göz önüne alındığı zaman ileride büyük sıkıntı yaşamaları kaçınılmaz olabiliyor. Bu nedenle kadınlar ileride yaşanabilecek bu gibi aksaklıkların önüne geçmek için koruyucu önlem almalılardır. Hem beslenme hem de günlük alışkanlıklar göz önüne alındığı zaman kadınların erkeklere göre kendilerini daha erken yaşlarda bu duruma karşı hazırlamaları gerekmektedir.

Kadınlarda görülen bu rahatsızlıklar ve Kemik kırılması azda olsa erkeklerde de görülebildiği için ilerleyen yaşlarda hem erkek hem de kadınların bakıma ve yardıma ihtiyacı olabilmektedir. Bu nedenle de günümüzde yaşlı bakıcı hizmetleri sunuluyor. Özellikle çok fazla hareket edilmemesi gereken bir durum söz konusu olduğu zaman yaşlı bakıcılar yaşlı olan insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ayrıca yaşlılar bir yere gidecekleri zaman zorluk yaşamaması içinde yine yaşlı bakıcılar onlara yardımcı olmaktadır. Eğer sizin de evinizde yaşlı olan bireyler varsa ve iş yoğunluğunuzdan dolayı bu bireyler ile yeteri kadar ilgilenemiyorsanız bu durumda yaşlı bakıcılar ile çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Uzun Süreli Yaşlı Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.