Yaşlı İnsan ve Yaşlı Bakımı Hakkında

Zaman kum saatindeki kum taneleri gibi akmaktadır. Bu nedenle insan bugünün genci, yarının yaşlısıdır. Yaşlanmayla birlikte kalp hastalıkları, şeker, alzheimer gibi hastalıklar kişide baş göstermektedir. Bu durumdaki insanlar kendilerine bakacak insanlara ihtiyaç duymaktadır. İlk akla gelen hasta kişinin yakın çevresidir ancak günümüzdeki ekmek parası kazanma telaşı hasta yakınlarının, hastaya bakmasına engel olmaktadır. Aynı zamanda Alzheimer gibi bir hastalığı olan yaşlı bir insanın daha profesyonel eller tarafından bakılması gerekmektedir.

Böyle durumlarda hasta veya yaşlı insanlara bakacak kişilere ihtiyaç duyulmuş, bu sebeple hasta- yaşlı bakıcı bir meslek haline gelmiştir. Ancak akıla takılan soru bu mesleği herkes yapabilir midir? Öncelikle bu meslek sabır gerektiren, vicdan sahibi insanların yapabileceği bir meslektir.  Bu özelliklere sahip değilseniz ekmeğinizi başka yerden kazanmalı ve başka mesleklerde kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu özellikler bende var diyorsanız da kendinizi eğitmeniz veya üniversitelerde ön lisans programı yaşlı bakımı bölümünü okumanız gerekmektedir. Çünkü kalp hastası yaşlı bir insana bakabilmek için o hastalık konusunda tıbbi bilgi birikimine sahip olmanız lazımdır.

Yaşlı bakıcı mesleğini icra ederken yaşantınızda sürekli kafanızı kurcalayacak sorunlarınız olmamalıdır. Çünkü kişi size canını emanet etmektedir ve bu konuda sorumsuzluğu asla kabul etmemektedir. Bilindiği üzere hasta – yaşlı bakıcı yatılı kalacağınız ya da günübirlik ancak esnek çalışma saatlerine sahip bir meslektir. Tek başınıza yaşıyorsanız yatılı, kendinize ait bir aileniz varsa günübirlik çalışma saatlerini seçmeniz faydalı olacaktır.

Yaşlı bakıcı işe alırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan biri işe alınacak kişinin deneyimli olması gerekmektedir fakat iş hayatı boyunca kalp hastası yaşlı insanlara bakmış kişinin alzheimer hastasına bakmada pek verimli olamayacağı unutulmamalıdır. Diğer önemli bir faktörde kişinin hasta – yaşlı bakıcı konusunda sertifika veya diplomasının olma zorunluluğudur. Aynı zamanda da referans gösterilen şahıslardan bu kişi hakkında bilgi alınmalıdır. İşe almadan önce yaşlı bakıcı ile yaşlı kişinin tanıştırılması da önemli bir noktadır.

Zaman farkında olmadan su gibi akmaktadır. Zamanınızın çoğunu iş ve para gibi maddi kavramlarla öldürmeyin ve sevdiklerinize geç olmadan sevginizi gösterin.  Özellikle yaşlı yakınınıza sevginizi göstermekle,  yanında bakıcı olmasına rağmen arada ziyaret etmekle ona en iyi ilacı siz vermiş olursunuz aslında.

Bir önceki yazımız olan İdeal Yaşlı Bakıcı Olma Sırları başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.