Yaşlı Hasta Bakımı

Yaşlılık, vücudun günlük fonksiyonlarının yavaşlaması ile vücut direncinin azalması gibi kritik yan etkilere sahiptir. Fakat yaşlılık hayatımızda kaçınamayacağımız bir dönemdir ve bu dönemi en verimli şekilde atlatabilmek bize ve yanımızda bize destek olan bireylere bağlıdır. Yaşlı hastaların bakımı sırasında fiziksel unsurlar yanında psikolojik unsurlar da büyük oranda önem taşır. Yaşlı hastaya ne kadar destek olursanız, yaşlılığın getirdiği hastalıkların gerilemesine o kadar büyük katkıda bulunmuş olursunuz. Günlük hayatın koşuşturmaları sizi sevdikleriniz ile ilgilenmekten alıkoyabilir. Fakat yaşlılık özel bakım gerektiren bir durum olsa da kesinlikle bir hastalık değildir ve yaşlılarınızı bakıma muhtaç hissettirmeniz yaşlı yakınlarınızda eziklik duygusunun oluşmasına sebebiyet verir. Yaşlı bakımı disiplin gerektiren bir bakım şeklidir.

Yaşlı bakımı zor ve ince bir iş olduğundan profesyonel bireyler tarafından yapılmalıdır. Bakım yapması üzere seçilen yaşlı bakıcılarının yaşlıda bulunan hastalık konusunda uzman olmaları yapılan bakımın kalitesini artırabilecek bir durumdur. Yaşlılar ile uzun zaman geçirmekten hoşnut olan bireyler işlerinde daha başarılı olabilirler. Yaşlılık, doğal bir durum olsa da yaşlılık sürecinde herhangi bir hastalığa yakalandıktan sonra bu hastalığı geçirmekte zorlanabilirsiniz. Yaşlı bakıcı uygulaması yaşlılık döneminde hastalık sonrası kendisini toparlayamayan ve bakıma ihtiyaç duyan yaşlı bireyler için idealdir. Yaşlı bakıcı uygulaması ayrıca yaşlı bireyin içerisinde bulunduğu buhranın giderilmesinde yardımcı bir uygulamadır. Yalnızlık sebebiyle sosyal yaşamdan koparak içsel dünyasına dönen yaşlı bireyler, hasta ve yaşlı bakıcılarının yakın ilgisi ile sosyal hayata tekrar kazandırılarak dışadönük bireyler haline getirilebilirler. Hastalığın gidişatı konusunda yaşlı bireyin doktoru yaşlı bakıcısı tarafından hazırlanan bir rapor ile bilgilendirilmelidir. Rapor sonucunda doktorun uygun gördüğü tedavi şekli hastaya uygulanır. Fakat yaşlı bakıcısı tedavinin hastaya uygun olmadığını düşündüğünde farklı bir tedavi yaşlı bakıcısı ve doktor ortaklığıyla düşünülebilir. Yaşlının tedaviye verdiği cevap incelenerek tedavinin verimliliği hakkında bilgi alınabilir. Yaşlı bakımı ve hasta bakımı konusunda belirli bir uzmanlığa sahip bireyler tarafından yapılması gerekir. Hastanın kişilik özellikleri hakkında bilgi alınmaya özen gösterilmeli ve yaşlı bireyin kendini bakıcı için bir yük gibi hissetmemesine yardımcı olmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalıdır? Yaşlı Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.