Yaşlı Bireylerle Birlikte Hayatımıza Giren uzman; Yaşlı Bakıcısı

Ailede yaşlı bir kimsenin bulunması, ilk zamanlarda aile büyüğü denilerek el üstünde tutulmalarının ve torunların da gelmesiyle birlikte farklı bir konuma alınması ile sayılı günlerin ardından, yaşlılığa bağlı hastalıklar, unutkanlıklar, kişisel bakımın yapılamaması ile adeta günleri kabusa dönüştürür. Bu noktada devreye yaşlı bakımında uzman bir kişinin girmesi planlanır, arayışlar hızlanır ve yakın çevreden aile ile beraber yaşayıp giderken, zamana bağlı olarak, dönüşümlü bir şekilde ailenin diğer bireylerinin yanında kalabileceği yönünde görüşler ortaya atılır. Bu görüşlerin gerçekle bağlantılı olamayacağını ise ailede yaşanan huzursuzluklar gösterir. İşin doğrusu, ailede bulunan yetişkinlerin bakımında aile bireyleri yerine konunun uzmanı, yaşlı bakıcı olabilmek için eğitim almış kişilerin devreye girmesi ve destek vermesi gerekmektedir. Yaşlı Bakıcılığı, kolay yapılacak bir iş olmayıp asla hafife alınmaması gereken bir iştir. Özellikle işlerin daha da zorlaşacağı ileri yaşlarda yaşanabilecekler düşünüldüğünde, maddi manevi etki çok daha yüksek olacaktır. Yaşlı bakıcı, hizmet verdiği yaşlı ile adeta bir hayatı paylaşır ve adeta hayatının belli bir bölümünü yaşlı kişiye adar.

Evde bakımı yapılacak hastanın öncelikle bir odası olması gerekir. Bu odada, bakıcının da yaşayacağı bir alan oluşturulmalıdır. Yaşlı kişinin hayata daha çok tutunması için bakıcı ile beraber bir oda seçimi de yapılabilir ki, bu son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Tabii haftanın belli günlerinde yaşlı aile bireyinin parklara, yürüyüşlere çıkartılması da gerekecektir.  Yaşlılığa bağlı olarak hastalıklar, yaşlının hayatını kısıtlayan en önemli konuların başında gelmektedir. İlaçların periyodik düzenlerinin aksatılmadan verilmesi, doğru ilaç kullanımı kadar önemli olduğu için yaşlı kişi,  aile bireyini ilaç içmemeye ikna edebilmekte, ya da hiç içmeyip içmiş gibi yapabilmektedir. Bu ilk bakışta inanılması zor bir durum gibi görünse de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yaşlı bakıcısı, yaşlı kişinin her an yanında olması nedeniyle bu durumlara karşı çözümler üretir. Bir önemli konuda yaşlı bakımının olmazsa olmazı kişisel bakım ve temizliktir. Yaşlı bakımı işini yerine getiren bir kişi, tüm bu hususlar konusunda eğitim almış bir kişi olması sebebiyle neredeyse tüm durumlara karşı hazırlıklıdır. Aile bireyleri bilmelidir ki, yaşlı bakıcıları, dışarıdan bir kişi gibi görünse de, aslında kısa zamanda içinizden biri olacak ve sizi büyük bir yükten kurtarırken, sizi manevi olarak da rahatlatacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı İnsan ve Yaşlı Bakımı Hakkında başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.