Yaşlı Bireylerde Sık Görülen Hastalıklar

Yaşlılık, beraberinde birçok hastalık çeşidini getirebilmektedir. Fakat yaşlılık insanoğlunun yaşaması gereken bir dönemdir. Yaşlılıkta daha önceden kolayca gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Yaşlılık döneminde sizlere yardımcı olmak üzere hizmet vermekte olan yaşlı bakıcıları bulunmaktadır. Yaşlı bakıcılar, yaşlı bireylerin tüm ihtiyaçlarını karşılamış olmaya dikkat ederler. Yaşlı bireyler günlük olarak gerçekleştirdikleri rutin faaliyetleri gerçekleştirmekte zorluk çekebilirler. Bu hem hijyenik açıdan hem de psikolojik olarak yaşlı bireye zarar verebilecek bir durumdur. Yaşlılıkta en sık karşılaşılan problemlerden biri de eklem ağrılarıdır. Zayıflayan kemik yapısı eklem ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Kemik erimesi ve kireçlenme gibi hastalıklar da yaşlılık döneminde sıkça rastlanılmakta olan hastalıklardır. Fakat yaşlı hastalıkları denildiğinde sadece yaşlılarda görülen hastalıklar akla gelmemelidir. Yaşlanmanın getirdiği herhangi bir hastalık bulunmamaktadır. Fakat yaşlılığa bağlı olarak bünye zayıfladığından vücut hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir. Yaşlı hastalıkları gençler ve orta yaşlılarda da görülebilmektedir. Fakat yaşlılarda görülme oranı daha fazla olan hastalıklar olarak bilinirler. Yaşlı Hastalıkları:

  • Bronşit
  • Kalp Ritmi Bozuklukları
  • Akciğer Kanseri
  • Böbrek Yetmezliği
  • Prostat Bezi Kanseri
  • Katarakt
  • Mantar Hastalığı
  • Felç
  • Parkinson
  • Dikkat eksikliği Ve Depresyon

Olarak sıralanabilir.

Yaşlı hastaların çoğu kendilerine bakamaz durumdadır. Bu sebeple yaşlı bakıcısı hizmetine başvurmak en doğrusudur. Yaşlı bakıcı hizmetine başvurmak sizlere astronomik ücretlere mahal olmamaktadır. Yaşlı bakıcısı karşılamak için yeterli duruma sahip olmayan bireyler, devletten yaşlı bakıcısı talep etme hakkında sahiptirler. Devlet tarafından atanan yaşlı bakıcıları sizlerden herhangi bir ücret talep etmemekle birlikte işlerini katı bir disiplinle yaparlar. Yaşlı bakımının sağlanması üzere bakımevlerini tercih etmek doğru bir uygulama değildir. Bunun esas sebebi ise yaşlı bireylerin kendilerini terk edilmiş ve dış dünyadan izole edilmiş hissedebilecek olmalarıdır. Bakımevleri yaşlıların sosyal hayattan kopmasına sebebiyet vermektedir. Geleneklerinizin bir dışavurumu olarak kabul edilebilecek olan yaşlılarınıza ideal bakımı yaşlı bakıcısı adayları ile sunulan bakım şeklidir. Yaşlı bakıcısı seçiminde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Bunun sebebi, yaşlı ve çocuk bakıcılarının şiddete yönelmesinin olası olmasıdır. Çocuklar da yaşlılar da savunmasız bireylerdir. Bu sebeple yaşlı ve çocuklara dediğinizi yaptırabilmek kolaydır. Bu durumdan faydalanan bakıcılar yaşlı yakınlarınıza davranılması gereken gibi davranmayabilirler. Yaşlı bakıcısının önceden çalıştığı yerleri incelemeniz, yaşlı bakıcının bakım şekli konusunda fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılıkta Genel Bakım başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.