Yaşlı Bakımında Kaliteyi Yakalamak

Yaşlılar, zamanın getirisi olarak hassaslaşırlar ve genç bireyler ile kıyaslandığı zaman daha kırılgan bir yapıya sahiptirler. Yaşlı bakıcı olmayı düşünen bir birey gerekli eğitimi aldıktan sonra yaşlı psikolojisi hakkında çeşitli araştırmalar yapmalı ve her tipteki yaşlı bireyleri anlayabilmek üzere kendini geliştirmelidir. Günümüzde kontrol altına almakta zorlandığımız hızlı nüfus artışı yaşlı neslin unutulmasına ve yalnızlaşmasına sebebiyet veriyor. Fakat ilerleyen yıllarda yaşlı sayısının artacağını öngören araştırmalar günümüz insanlarını yaşlı bakımı kurumlarını çeşitlendirmeye itmiştir. İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda günümüz yaşlılarının kendilerini yetersiz ve özgüvensiz hissettiklerini ön plana çıkarmıştır. Yaş ilerledikçe yalnızlık sendromu adı verilen hastalığa yakalanma oranınızın %1 arttığını biliyor muydunuz? B sendrom teknolojik gelişmelere bağlı olarak özellikle kültürel yapının yitirilmesi sonucu oluşan ve sürekli yalnız hissetme durumu olarak da bilinen bir hastalıktır. Yaşlı bireylerin bu hastalığa yakalanma oranları oldukça yüksektir. Yaşlı bakımında gerekli olan kalite ve disiplini sağlamak tamamıyla yaşlı bakıcısı adaylarının elindedir.

Yaşlı bakımında verimlilik sağlamak üzere psikolojik ve fiziksel bir bütünlük sağlamak şarttır. Yaşlı bireyin ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu bilen bireyler yaşlı bakımında daha başarılı olacaklardır. Yaşlı bakımı ve hasta bakımı konusuna sahip filmler ile son zamanlarda bakıma muhtaç bireylere yardım etme fikri tüm dünyaya yayılmış durumda. Yaşlı bakımı, gönüllü çalışan konusunda oldukça yetersiz bir hizmettir. Fakat yaratılan farkındalık ve bilinç sonrasında revaç görmeyen bu hizmete olan ilgi artmıştır. Yaşlı bakıcı, yaşlı birey ile kolayca ilişki kurabilmeli ve yaşlı bireyin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Yaşlılardan hazzetmeyen bireylerin yaşlı bakıcısı olması oldukça zordur. Yaşlı bakıcısı olmayı düşünen bireylerin yaşlılar hakkındaki fikirleri alınmalı ve yaşlı bakıcısı tercihi adayın fikirleri değerlendirildikten sonra yapılmalıdır. Yaşlı bakıcısı seçmeden önce adayın referansları ve önceki çalışmaları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitim ve deneyim yaşlı bakıcılık mesleğinde oldukça büyük önem taşımakta olan konulardır. Hakkında emin olduğunuz adayı kolayca seçebilirsiniz. Bakıma ihtiyaç duyan yaşlı yakınlarına yardım sağlamak isteyen fakat yeterli maddi duruma sahip olamayan bireylerin ücretsiz yaşlı bakıcılarına sahip olmaları mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarınız İçin Bakım Sırasında Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri başlıklı makalemizde doğru Yaşlı Bakıcısı seçmek, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.