Yaşlı Bakımında Hizmet ve Özellikleri

Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. Bu yüzden kişi ya sevdiği işi yapmalıdır ya da yaptığı işi sevmelidir. Şimdiler de iş kolları değişik kategorilere ayrılmıştır ve arttırılmıştır. Özellikle hizmet sektörü çok fazla bir inovasyon göstermiştir. Yaşlı, çocuk ve kadın konusunda bilinçlendirmelerle iyileştirme programlarları yürütülmektedir.

Yaşlı insanlar başta olmak üzere birçok hasta için bir hizmet sektörü oluşturularak bu durum meslek halinde kendini göstermiştir. Hasta bakıcı hastanelerde doktorun hastaları tedavi etmelerinden sonra buna uygun olarak hastaları kontrol eden ve ilaçlarını saatinde veren görevlilerdir. Hastaların her hizmetlerine bakmaları gerektiği gibi hastaların odalarını ve yataklarını da temizlemek gibi görevleri de vardır. Ayrıca hastaların sağlık durumlarını gözetlemeli ve odadaki her türlü araç-gereci de kontrol edip korumalıdırlar. Bunun yanı sıra da sabırlı, sorumluluk sahibi ve insanları sevebile karaktere de sahip olmaları gerekmektedir. Şimdiler de bir de yönetmelikte görev tanımları bulunmaktadır. Doktor ve hemşirelerin verdikleri emirleri yerine getirmekle yükümlü yardım görevlileri olarak tanım yapmak mümkündür. Kısacası yardım kuruluşlarının en önemli çalışanlarındandırlar.

Hastalanmış ve yatağa düşmüş insanı muayene ederek hastalığını teşhis edip onu iyileştirmeye çalışmak doktorun görevidir. Fakat ona ilaçlarını veren, yemek konusunda yardımcı olan, yıkanmalarını sağlayan ve dediği her şeyi yerine getiren kişiler hasta bakıcı olarak tanımlanan insanlardır. Hasta bunların hiçbirini tek başına yapacak durumda olmadığından ona yardımcı olurlar. En az doktor kadar onlarında önemli görevleri bulunmaktadır. Bunları eksiksiz yerine getirmekle yükümlüdürler.

Gelişen dünyada en güzel hizmetlerin başında gelen insanlara yardım etmek çeşitli kurum ve kuruluşlarla çeşitlendirilmiştir. Bunlardan birisi olan hasta bakıcı mesleği para kazanmanın dışında kişinin vicdan olarak da daha mutlu olmasını sağlayan bir meslek koludur. Kişi hem bir mesleğin koşullarını yerine getirmiş olur hem de bir insanı sevindirmiş ve yardım etmiş olur. Bu sebeple bu ve bu tür tüm meslekler çok değerlidir. Çünkü temel de insan vardır. İnsanın daha iyiye gitmesini sağlayan her meslek kolu da çok fazla değerlidir kuşkusuz!

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.