YAŞLI BAKIMINDA EĞİTİMLİ VE GÖNÜLLÜ OLMAK

Günümüzde her şeyin profesyonel şekilde öğrenilip bir meslek dalı haline gelmesine alıştık. Bunlardan biri ve henüz yeni yeni tanınan son dönemlerde de popüler hale gelmeye başlayan bir ön lisans bölümü olan yaşlı bakımı programı.

Önceleri gönüllü olarak yapılan ve bir sorumluluk halinde olan bu hizmet, şimdilerde meslek dalı halinde. Bunun sebebi ise mevcut ihtiyacın artık aile bireyleri tarafından yerine getirilmediği, getirilmek istenmediği veya bu hizmeti veren kimi gönüllü kimi kamuya bağlı olan kuruluşlara bırakılmasıdır. Yapılan bazı araştırmalara göre ülkemizde bakıma muhtaç yaklaşık 3 milyon yaşlımız varken aynı verilere göre 30 bini hizmet alıyormuş. Bir başka araştırma sonuçlarına göre de bir yılda 250 büyüğümüz sokağa terk ediliyor. İşler bu hale gelince bir hizmet kolu ihtiyacı açılıyor. Bununla da birlikte üniversiteler bu programı açmakta gecikmedi.

Peki, bu programda öğrenciler neler öğreniyor?  Derslerin hepsini saymak mümkün değil ancak bakıma ihtiyacı olan kişinin yaşa bağlı anatomik değişiminden, yine aynı sebeple değişen ruhsal durumunu ve en önemlisi olan bu hizmette sabırlı olmayı öğretiyorlar.  Öğrencinin bu işte ne kadar yeterlilikte olduğunu ve işe ön hazırlık aşaması olan 1 aylıkta staj dönemi var eğitimin içinde.  Eğitimini tamamlayan öğrenci ister kamu kuruluşlarında ister sivil toplum kuruluşlarında, özel kurumlarda profesyonel yaşlı bakıcı olarak çalışma imkânı buluyor.

Bütün bunlar işin eğitimle olacak kısımları. Peki, bir insan birine eğitimini almış olsa da gönül bağı olmaksızın nasıl bakabilir ki bu iş bir kişi ile de bitmiyor.  Bu işi yapmak için, insanları hayatı seviyor olmanız lazım. Dünyaya iyi bir şeyler katma isteği olmalı insanın içinde. Aksi taktirde işe başladıktan birkaç ay sonra işi bırakmak an meselesi olacaktır. Yaşlı bakıcı eğitimle olunabilir, ancak bunu işten çok gönülden yapılan bir yardım gibi görmeli ve bundan mutluluk duymalı ki insan faydalı olsun. Hani derler ya, gönülsüz yapılan aş ya karın ağrıtır ya baş. Mesele aynen bu.

Eğer pozitif, hayat dolu, sevgi dolu ve özellikle sabır ve şefkat sahibi değilse kişi ne gönüllü ne de eğitimli olarak yaşlı bakıcı olmaya kalkışmalı. Zira sonuçlar hizmet veren için de alan için de hüsran olur.

Bir önceki yazımız olan Bir Hizmet Sektörü Olarak Yaşlı Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.