Yaşlı Bakımı Ve Yaşlı Psikolojisi İlişkisi

Yaş ilerledikçe insanlar kendilerine olan özgüvenlerini kaybeder ve toplumsal hayattan huzursuzluk duymaya başlarlar. Bu sebeple belirli bir yaşın üstünde ve bakıma muhtaç olan yaşlı bireylerin topluma kazandırılmaları oldukça zordur. Yaşlılar kendilerini bakıma muhtaç ve yalnız hissederler. Günlük hayatın yoğun temposu sebebiyle yaşlı büyüğünüze yeterli vakti ayıramayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yaşlı bakıcısı hizmetleri veya yaşlı bakımevlerine başvurmanız size büyük oranda yardımcı olacaktır. Ayrıca, yaşlı bireyin içerisinde bulunduğu hayatında yaşadığı stres seviyesi geleceğe karşı olan umudunu yitirmesine sebebiyet verebilmektedir.

Yaşlılık, herkesin yaşayacağı zorlayıcı bir dönemdir. Yaşlı birey her daim yeni deneyimlere hazır durumda ve dinç olmalıdır. Kendini yaşlılık ve yaşlanma fikrine odaklamış bireylerin kendilerini olduklarında daha yaşlı hissetmeleri doğaldır. Yaşlılığa geçiş dönemi ise bir çöküş dönemi olarak bilinmektedir. Yaşlılık ve ölüm fikirleri bir yaşlının düşüncesine göre birbirleri ile iç içedir. Fakat yaşlı birey kendini ölüm fikrine alıştırarak geleceğe dair umutlarını kaybetmemelidir. Yaşlı bakımı oldukça zor bir iştir ve mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yaşlı bireyler ile ilgilenmeyi sevmeyen yaşlı bakıcısı adaylarının bu mesleği tercih etmemeleri tavsiye edilir. Yaşlı bakıcı, yaşlıya hizmet verirken yaşlının kendini kötü hissetmesine sebep olmamalı ve yaşlı bireyi kendini bir yük gibi hissetmesine yol açılmamalıdır. Yaşlı bakıcısı, yaşlı bireyin iç ve dış dünyası arasında yaşadığı bocalama sırasında yanında olmalı ve yaşlı bireye mümkün olduğunca destek olmayı amaçlamalıdır. Dünyada hızlıca artmakta olan yaşlı nüfusu sebebiyle yaşlı bakıcısı hizmetine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Özellikle Türk kültüründe aile büyüklerine karşı büyük bir bağlılık gösterildiği bilinmektedir. Bu sebeple hasta bakımı sektörü Türkiye’de de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi oldukça gelişmiştir. Yaşlı bakıcısı, yaşlının zamanını oldukça iyi kullanmalı ve temel ihtiyaçların giderilmesi işleminden sonra yaşlının zevk aldığı uygulamaların hayata geçirilmesi üzerine çalışmalar yapılmalıdır. Herhangi bir hastalıktan mustarip yaşlı bireylerin tedavisi sırasında doktor ile sürekli irtibatta olmak oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple her ayda bir yaşlı bakıcısı, uyguladığı tedavi metotları hakkında yaşlı bireyin doktorunu bilgilendirir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımında Kaliteyi Yakalamak başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.