Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Bakıcı

İnsanların yaşları ilerledikçe ihtiyaçları ve duygularında değişiklikler meydana gelir. Fakat yaşlanma döneminde bu durum daha farklı bir seviyeye ulaşmaktadır. Kişinin yaşının ilerlemesiyle beraber de ortaya çıkan sağlık problemleri kişinin başkalarına muhtaç kalma, yalnızlık ve ölüm korkuları gibi durumları düşünmesine sebebiyet vermektedir. Yaşlı kişi bunları düşündükçe aksileşmeye başlar. Ayrıca günlerini mutsuz geçiriyorlar maalesef! Bu tür problemler için birçok kamu kuruluşu hizmet vermektedir. Bu tür yerler yaşlılar için daha iyi hizmetler vererek onlara yardımcı olurlar. Bu kuruluşlarda çalışan birçok personel bulunmaktadır. Doktorlar, hemşireler ve yaşlı bakıcılar…

Tüm mesleklerin kendine göre bir zorluğu bulunmaktadır. Günümüz de yaşlı bakımı bir meslek haline getirilerek bir hizmet sistemi oluşturulmuştur. Bu amaçla da huzurevleri başta olmak üzere başka birçok kuruluşta hizmet vermektedir. Yaşlı bakıcı mesleğini yapacak kişi belirli özelliklere sahip olmalıdır. Kişi tıbbi bilgilere sahip olmalıdır. Ayrıca kişisel olarak da başka özelliklerinin de mevcut olması gerekmektedir. Öncelikle yardım etmeyi sevmelidir. İnsanları mutlu etmeyi sevmelidir. Ayrıca sabırlı olmalı ve oluşabilecek her türlü durum karşısında sinirlenmemesi gerekir. Ayrıca soğukkanlı olmalıdır. Bir de sorumluluk sahibi bir karaktere sahip olmalıdır.

Yaşlı bakıcı yaşlıya duygusal olarak yakın olmalıdır. Onunla sohbet etmeli, kitap okumalı, bir aile üyesine benzer sevgi göstermelidir. İlaçlarını vaktinde ve ayarında vermesi gereklidir. Yaşlının durumu müsaitse gezintilere çıkarması yararlı olacaktır. Yaşlının davranışları ve fiziksel durumuna göre bu etkinlikler arttırılabilir. Değişen şeyler sadece aktiviteler olsa da sorumluluklar ve psikolojik destek durumları hep aynı olması gerekmektedir.

Günümüz koşulların da yardıma ihtiyaç duyan gruplar içersinde en çok bulunanlar yaşlılar olmaktadırlar. Bu nedenle devlet yaşlılar için harekete geçmiştir. Ayrıca özel kurumlar da hizmet vermektedirler. Bu kurumlar ve Evinde yaşlısı olup çalışma saatleri nedeniyle onunla ilgilenemeyen kişiler de yaşlı bakıcı ihtiyacı duymaktadır. Zaten dikkat edilir ise oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olan bu bakıcılar hem kutsal bir meslek yaparlar hem de bu çerçeve de para kazanırlar. Yani oldukça değerlidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.